Zobacz nową odsłonę podstrony o Westerplatte

Zobacz nową odsłonę podstrony o Westerplatte

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Westerplatte w nowo uporządkowanej i odświeżonej odsłonie. Podstrona o oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w jednym miejscu skupia wiadomości praktyczne dla turystów, historyczne ciekawostki, sylwetki Obrońców Westerplatte, informacje o realizowanej inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czy też prowadzonych badaniach archeologicznych.


Informacje dostępne są w trzech głównych zakładkach:

 

1.    Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddział MIIWŚ

W tej zakładce opisana została misja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Internauci znajdą tutaj również praktyczne informacje o tym jak dotrzeć na półwysep, zlokalizowany w obrębie dawnego ujścia Wisły. Dostępne są także bieżące wiadomości o realizowanej inwestycji, której celem jest stworzenie muzeum plenerowego, opowiadającego historię bohaterskiej walki Polaków we wrześniu 1939 r. Jednym z elementów jest Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, nowa nekropolia, której potrzeba utworzenia zaistniała wraz z odnalezieniem i zidentyfikowaniem poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Opisane zostały także prace remontowe mające przywrócić dawny blask budynkowi byłej elektrowni oraz dostosowanie go do funkcji ekspozycyjnej.


2.    Badania archeologiczne

W drugim odnośniku znalazły się informacje o badaniach archeologicznych na Westerplatte, które zostały zainicjowane w 2016 r. i są prowadzone po dziś dzień. W ich trakcie szczegółowo przebadano najważniejsze obiekty związane z historią WST: relikty wartowni nr 5, willi oficerskiej, kasyna podoficerskiego, starych koszar, budynku administracyjnego, schronu amunicyjnego nr 8 i 12 oraz lejów powstałych 2 września 1939 r. podczas wybuchu bomb lotniczych. Oprócz wykopalisk pracownicy Muzeum prowadzą również nadzory archeologiczne nad pracami związanymi z inwestycją budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.


3.    O Westerplatte

Trzecia zakładka zawiera informacje na temat formowania się półwyspu, pierwszych fortyfikacji, czy funkcji kurortowej. Obszar półwyspu, a także jego przeznaczenie, przez wiele lat ulegały licznym przekształceniom. Teren pełnił nie tylko funkcje militarne, kojarzone najbardziej z okresem funkcjonowania Wojskowej Składnicy Tranzytowej, ale również wypoczynkowe. Współcześnie na Westerplatte następują zmiany związane z powstawaniem muzeum plenerowego. W tej części nowej podstrony znalazły się także opisy zidentyfikowanych poległych obrońców, odnośniki do cyklu #HistoriaWesterplatte, w ramach którego historycy Muzeum II Wojny Światowej przybliżają dzieje półwyspu, a także "Cyfrowe Westerplatte" czyli trójwymiarowe modele, związane z Wojskową Składnicą Tranzytową oraz Obrońcami Westerplatte. 

 

 

Podstrona o Westerplatte dostępna jest w menu rozwijalnym strony głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: