Prof. Israel Gutman

Zmarł prof. Israel Gutman - członek Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej

Z wielkim żalem żegnamy zmarłego 1 października 2013 roku w Jerozolimie członka Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, profesora Israela Gutmana. Był on dla nas nie tylko wybitnym znawcą dziejów Żydów i historii Zagłady, na którego życzliwość zawsze mogliśmy liczyć, ale także niekwestionowanym autorytetem moralnym. Jako świadek ludobójstwa popełnionego na narodzie żydowskim, uczestnik powstania w getcie warszawskim i więzień niemieckich obozów koncentracyjnych doskonale rozumiał, jak wielkie znaczenie ma dla współczesnego świata propagowanie wiedzy o II wojnie światowej. Dziełu temu poświęcił dużą część swego życia. Wykładał historię Zagłady na uniwersytetach izraelskich i amerykańskich, pełnił kierownicze funkcje w Ośrodku Badawczo-Naukowym Yad-Vashem w Jerozolimie, w latach 2000-2012 był wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Opublikował wiele prac naukowych na temat Zagłady, a także historii Żydów polskich. Pod jego redakcją ukazała się monumentalna Encyklopedia Holokaustu (The Encyclopedia of the Holocaust, t. I-IV), która mimo upływu ponad 20 lat pozostaje do dziś kluczowym kompendium wiedzy o tragicznych losach Żydów podczas II wojny światowej.  Swoją działalnością naukową Israel Gutman przyczynił się do wydatnego poszerzenia wiedzy na temat przyczyn i mechanizmów Zagłady. Przede wszystkim jednak dawał świadectwo prawdzie.

Było dla nas zaszczytem, że mogliśmy z nim współpracować.