Zgłoszenia na XI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią

Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią ma przyjemność ogłosić nabór zgłoszeń indywidualnych na XI Kongres, który odbędzie się w dniach 22-24 września 2023 roku w Gdańsku. Głównymi polskimi partnerami tegorocznego Kongresu są Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W 2023 roku obrady Kongresu odbędą się w czternastu obszarach badawczych, na które składają się wszystkie główne dyscypliny społeczne i humanistyczne: historia, stosunki międzynarodowe, politologia, socjologia, językoznawstwo, literaturoznawstwo i inne.

Kongres jest najważniejszym białoruskim corocznym wydarzeniem akademickim, skupiającym wszystkie główne ośrodki intelektualne zajmujące się badaniem białoruskiego społeczeństwa, polityki i kultury. Ponadto Kongres stanowi doskonałą okazję do rozwijania nowych projektów badawczych i obywatelskich, wymiany poglądów i idei, nawiązania nieformalnych kontaktów z przedstawicielami środowisk naukowych i eksperckich Białorusi i innych krajów.

Misją Kongresu jest rozwój społeczności naukowców, analityków i ekspertów, a także promowanie głębszego zrozumienia Białorusi w środowisku akademickim na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym.

Aby wziąć udział w Kongresie jako prelegent, należy do 15 maja 2023 roku wypełnić FORMULARZ ONLINE i przesłać abstrakt o objętości 2000-4000 znaków.

Główne języki robocze Kongresu to białoruski i angielski, języki dodatkowe to polski, ukraiński, rosyjski i litewski.

Należy pamiętać, że każdy zgłaszający może złożyć tylko JEDEN abstrakt. Podczas Kongresu nie będzie możliwości wygłoszenia dwóch prezentacji.

Aby wyrazić poparcie dla Ukrainy, która bohatersko opiera się rosyjskiej agresji wojskowej, wszyscy uczestnicy z Ukrainy oraz Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju z powodu wojny, są zwolnieni z opłaty rejestracyjnej. Z opłaty rejestracyjnej zwolnieni są również uczestnicy z Białorusi i Białorusini, którzy zostali dotknięci wojną w Ukrainie lub represjami politycznymi w Białorusi, a także ci, którzy zajęli pryncypialne stanowisko w tych sprawach.

Zaproszenia do zgłoszeń gości i dziennikarzy, a także prezentacji projektów naukowych, kulturalnych, wydawniczych i innych zostaną ogłoszone wkrótce.

Z poważaniem,
Komitet Organizacyjny

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Збор індывідуальных заявак ХІ Міжнароднага Кангрэса даследчыкаў Беларусі

Арганізацыйны камітэт Міжнароднага Кангрэса даследчыкаў Беларусі абвяшчае збор індывідуальных заявак на ўдзел у XI Міжнародным Кангрэсе даследчыкаў Беларусі,  які адбудзецца з 22 па 24 верасня 2023 года ў Гданьску (Польшча). Галоўныя польскія партнёры ХІ Кангрэса - Музей Другой Сусветнай вайны ў Гданьску, Еўрапейскі цэнтр Салідарнасці, Нацыянальны Mарскі Mузей ў Гданьску.

У 2023 годзе праца Кангрэса будзе адбывацца па 14-ці даследчых накірунках, якія ўключаюць усе асноўныя сацыяльныя і гуманітарныя дысцыпліны: гісторыя, міжнародныя адносіны і паліталогія, сацыялогія, лінгвістыка, літаратуразнаўства і іншыя.

Кангрэс з’яўляецца самай прадстаўнічай штогадовай акадэмічнай і экспертнай падзеяй Беларусі, у працы якой прымаюць удзел усе асноўныя інтэлектуальныя цэнтры даследавання грамадства, палітыкі і культуры Беларусі. Акрамя гэтага, правядзенне Кангрэса з‘яўляецца выдатнай магчымасцю для распрацоўкі новых жыццяздольных даследчых і грамадскіх праектаў, абмену думкамі і ідэямі, усталявання нефармальных кантактаў з прадстаўнікамі экспертных і акадэмічных супольнасцяў Беларусі і іншых краін.

Місія Кангрэса – развіццё супольнасці навукоўцаў, аналітыкаў і экспертаў, а таксама спрыянне больш глыбокаму разуменню Беларусі ў акадэмічных асяродках краіны, рэгіёну і свету.

Для таго каб прыняць удзел у Кангрэсе ў якасці выступоўцы неабходна запоўніць АНЛАЙН-ФОРМУ і прадставіць тэзісы памерам 2-4 тыс. знакаў. Дэдлайн - 15 траўня 2023 года

Асноўныя працоўныя мовы Кангрэса – беларуская і англійская, дадатковыя: польская, украінская, руская, літоўская.

Для ўдзелу ў Кангрэсе дазваляецца запаўненне толькі адной заяўкі, выступаць з двума дакладамі немагчыма.

У знак падтрымкі Украіны, якая гераічна супраціўляецца расійскай вайсковай агрэсіі, усе удзельнікі з Украіны і ўкраінцы, якія з-за вайны вымушаны былі пакінуць сваю краіну, вызваляюцца ад аплаты рэгістрацыйнага ўнёску. Ад унёску таксама вызваляюцца ўдзельнікі з Беларусі і беларусы, якія пацярпелі ад вайны ва Украіне ці палітычна матываваных рэпрэсій у Беларусі, як і тыя, хто заняў прынцыповую пазіцыю па гэтых пытаннях.

Збор заявак на ўдзел у Кангрэсе гасцей і журналістаў, а таксама на арганізацыю прэзентацый навуковых, культурных, выдавецкіх праектаў і г.д. будзе аб’яўлены пазней.

З павагай,
Арганізацыйны камітэт