Przejdź do treści

Żegnamy płk. Bolesława Kowalskiego, ps. "Wicher"

sob., 03/03/2018 - 10:42
płk Bolesław Kowalski

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że 2 marca 2018 r. w wieku 101 lat zmarł płk Bolesław Kowalski, weteran kampanii wrześniowej, ostatni żyjący kleeberczyk, żołnierz Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczany za czyny bojowe, w tym Krzyżem Walecznych.

Urodził się w 1917 r. we wsi Olbięcin koło Kraśnika. W wieku 13 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. Służbę wojskową rozpoczął w 1938 r. w 9. Pułku Artylerii Lekkiej w Siedlcach. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r., był żołnierzem zwiadu w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Uczestniczył w bitwie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Ranny w bitwie w okolicach Woli Gułowskiej dostał się do niemieckiej niewoli, z której udało mu się zbiec.

Już w listopadzie 1939 r. wstąpił do konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej (tam przyjął pseudonim „Wicher”), a następnie był żołnierzem Armii Krajowej. W czasie okupacji niemieckiej działał w lubelskiej partyzantce. Był także uczestnikiem Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, gdzie w czasie walk w lipcu 1944 r. został ciężko ranny.

Otrzymał m.in. odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Pro Patria”, Medal „Zasłużony dla województwa lubelskiego”, Medal pamiątkowy „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" oraz Krzyż Walecznych. Od 1990 r. był członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i wieloletnim prezesem Koła SPK w Olbięcinie.

Był fundatorem i inicjatorem powstania tablic pamiątkowych, a także pomysłodawcą renowacji mogił wojennych. Przez lata zabiegał o pamięć o poległych towarzyszach broni z 10. kompanii 8 pp Legionów Armii Krajowej. W 2017 r. został awansowany do stopnia pułkownika przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.