Fotografia terenu lasu katyńskiego. Źródło: NARA, RG-373

Zdjęcia lotnicze lasu katyńskiego | #M2WSwirtualnie

#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie zapoznaj się ze zdjęciami lotniczymi miejsca kaźni obywateli polskich w Katyniu, które wykonano w latach 1942-1944. Zobacz jak wyglądał ten teren przed i po odkryciu masowych grobów oraz dowiedz się, jak Sowieci zacierali ślady swojej zbrodni.

O ludobójstwie w Katyniu i innych miejscach kaźni obywateli państwa polskiego w 1940 roku, świat nie miał się nigdy dowiedzieć. Odnalezienie grobów zbiorowych i rozpoczęcie prac ekshumacyjnych w Katyniu na początku 1943 r. nie zostało przez stronę niemiecką dokończone. Szybko posuwający się na zachód front spowodował nagłe przerwanie prac, a miejsce mordu ponownie stało się terenem intensywnych działań sowieckiego NKWD. Tym razem ich celem było zatarcie wszelkich pozostałych w terenie śladów tej zbrodni. Wydawać by się mogło, że po tych pracach nie pozostaną żadne archiwalne pozostałości. Z pomocą przychodzą jednak odbitki zdjęć lotniczych wykonanych przez Niemców, znajdujące się obecnie w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych (National Archives and Records Administration, NARA) w Aleksandrii pod Waszyngtonem. Pomimo, że las katyński nie był celem wykonania tych zdjęć, gdyż niemieckich fotografów interesował układ drogowy z ich węzłami czy linie kolejowe, to na fotografiach uwiecznione zostało coś bardzo ważnego. Zdjęcia lotnicze tego terenu stały się w sposób niezamierzony dokumentacją prac Sowietów z przełomu lat 1943 i 1944, mających na celu wymazanie śladów ich odpowiedzialności za to ludobójstwo.

Poniżej wybór czterech z kilkudziesięciu fotografii obrazujących teren lasu katyńskiego. Źródło wszystkich zaprezentowanych zdjęć: NARA, RG-373.