Ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (dar p. Joanny Ciecholewskiej). Fot. Mikołaj Bujak

Zapraszamy na nowy eksponat miesiąca!

Muzeum odsłoniło kolejny eksponat miesiąca. Tym razem zaprezentowaliśmy Państwu przedmioty związane z zasłużonym oficerem Wojska Polskiego i bohaterem Powstania Warszawskiego, ppłk. Przemysławem Kraczkiewiczem.

Co miesiąc, w ramach serii eksponat miesiąca, prezentujemy Państwu wyjątkowy eksponat, którego na co dzień nie można zobaczyć na naszych wystawach. Przedstawione tym razem muzealia są datowane na okres po 1943 roku.

Podpułkownik Przemysław Kraczkiewicz (1897–1971), ps. „Piotr” był oficerem Wojska Polskiego, inżynierem fabryki samochodów Ursus oraz dyrektorem technicznym Państwowych Zakładów Inżynierii. We wrześniu 1939 roku ewakuowany do Kowla, dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i wziął udział w walkach na Lubelszczyźnie.

W latach 1940-1944 zajmował różne stanowiska kierownicze w strukturach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Był odpowiedzialny za produkcję broni, w tym pistoletów Sten i materiałów wybuchowych. Po Powstaniu Warszawskim dostał się do niemieckiej niewoli, a po uwolnieniu wyjechał do Londynu.

Wśród zaprezentowanych eksponatów znalazły się:
- portret Przemysława Kraczkiewicza wykonany w czasie pobytu w niewoli niemieckiej,
- pistolet maszynowy Sten wytworzony w konspiracyjnych zakładach produkujących broń dla Armii Krajowej,
- Order Virtuti Militari nadany podpułkownikowi Kraczkiewiczowi.

Prezentowane przedmioty można zobaczyć w gablocie na poziomie -1, wejście główne do budynku.
Ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (dar p. Joanny Ciecholewskiej).