Za nami weekend spektakli w ramach FKU 2023
W miniony weekend, 20-21 maja 2023 roku, na Długim Targu przy Zielonej Bramie jak i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się dwa wyjątkowe spektakle realizowane w ramach II edycji Festiwalu Kultury Utraconej.
Pierwszy spektakl odbył się 20 maja. Sztuka pt. "Echa" została wykonana przez teatr Migro. Było to uliczne przedstawienie, które miało miejsce na Długim Targu przy Zielonej Bramie.
Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej "Wędrowny zakład fotograficzny", był impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiadał o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach. Odwołując się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń.
Zdjęcia, które ożyły na oczach widzów, przeniosły nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadził nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m.in. z regionalnych pieśni, pomogła nam poznać inną kulturę.
Spektakl był nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz ich roli w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.
Kolejnego dnia odbył się spektakl o Tamarze Łempickiej pt. "T. de Ł. Nienasycona" w reżyserii Artura Hoffmana. Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego wypełniona była po brzegi. Zebrani mogli podziwiać znakomitą grę aktorską Katarzyny Żak i Ewy Makomaski, które rozgrywały konflikt w dialogu „Ja” z „Mną”.
Sztuka została napisana jako monodram, swoista psychodrama, wiwisekcja, zmycie makijażu autokreacji i konfrontacja z rzeczywistym „Ja”. Ta fotografia wewnętrzna artystki rozbita na „pozytyw” i „negatyw” była egzemplifikacją rozdarcia między kreowaniem własnego wizerunku a rzeczywistością. Spektakl próbował odpowiedzieć na pytanie: czy Autoportret w zielonym bugatti przedstawia Tamarę Łempicką, czy też wyobrażenie artystki o niej samej?
Autorem spektaklu jest Blanka Konopka, wyreżyserował Artur Hoffman. Podczas spektaklu wystąpiła: Ewa Makomaska oraz Katarzyna Żak. Wykonaniem scenografii, kostiumów, a także projekcjami multimedialnymi zajęli się Maja Grau i Tomasz Ciesielski. Za opracowanie muzyczne odpowiada Marcin Wasilewski, za charakteryzację zaś Łukasz Adelon Rembas.
Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego