Za nami weekend koncertów w ramach FKU 2023

W miniony weekend, 5-7 maja 2023 roku, na placu przed jak i w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się trzy wyjątkowe koncerty realizowane w ramach II edycji Festiwalu Kultury Utraconej.

Pierwszego dnia koncertowego tj. 5 maja wystąpili: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku pod batutą Mariusza Mroza – dyrygenta Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej oraz zespół baletowy w składzie: Angele Villanueva, Katarzyna Wyborska, Aleksandra Tadych, Zofia Wieteska, Marta Wróbel, Oliwia Żurawska pod okiem choreografa Andrzeja Morawca.

Był to koncert muzyki klasycznej pt. "To, co nam pozostało". Wybrzmiały zachowane utwory niedocenionego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego Dąbrowy (1876–1948) – Ulalume i Nevermore – poematy symfoniczne według Edgara Allana Poe, oraz Świtezianka – balet w dwóch aktach.

Cechą charakterystyczną twórczości kompozytora było obrazowe uchwycenie dzieła muzycznego. Wsłuchując się w kompozycje, można było odnaleźć szeroką instrumentację, bogate brzmienia, ekspresyjną dynamikę. Morawski inspirował się literaturą, malarstwem i rzeźbą. Większość dzieł kompozytora spłonęła podczas Powstania Warszawskiego. To, co pozostało, odtworzono z pamięci osób bliskich oraz na podstawie głosów poszczególnych instrumentów „widniejących w strzępach nut”. Eugeniusz Morawski otrzymał Nagrodę Państwową w 1933 r., za balet Świtezianka wystawiony przez warszawski Teatr Wielki w 1931 r.

Drugiego dnia wystąpił Jazz Band Młynarski-Masecki. Był to koncert muzyki rozrywkowej w klimacie dwudziestolecia międzywojennego pt. "Z zadrą w sercu". Wybrzmiały utwory pochodzące z płyty "Z zadrą w sercu", Jazz Bandu Młynarski- Masecki. Utwory skupiały się wokół ducha dwóch postaci: Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

Koncert był doskonałą okazją do zapoznania się z rozrywką na najwyższym poziomie. Instrumentacja potężnego składu, charakterystyczna akcentacja prezentowanych numerów niczym z przedwojennych szlagierów dostarczyła niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Tego dnia, podczas wydarzenia, zostały również wręczone kwiaty oraz złożone życzenia urodzinowe pani Emilii Maćkowiak, która 6 maja ukończyła 90 lat. Emilia Maćkowiak jest współzałożycielką i wieloletnią prezes Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska. Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Ostatniego dnia odbył się koncert muzyki ludowej pt. "A to Polska właśnie!". Podczas widowiska, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, zaprezentował swój najbardziej znany program, ukazujący piękno kultury narodowej oraz bogactwo spuścizny regionalnej. Na całokształt widowiska złożyły się ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, oraz choreografie tańców narodowych.

Przeważającą część programu stanowiły kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi Śląska. W programie znalazły się popularne utwory Hadyny, takie jak: "Karolinka", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry", oraz opracowania muzyczne takich tańców jak trojak, kujawiak-oberek czy polonez-mazur.

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

#FestiwalKulturyUtraconej