Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów! | fot. M. Bujak

Za nami Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów!

Dziś na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów! Publiczność wysłuchała koncertów Arki Noego, Luxtorpedy i Józefa Skrzeka, a także koncertu głównego – tytułowego projektu Decalogue.

Był to jedyny taki, jednodniowy cykl koncertów i spotkań ewangelizacyjnych w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. Wydarzenie poprowadził aktor Adam Woronowicz, a gości powitał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki:

Wszyscy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możecie się czuć jak w domu, a więc bezpiecznie. Witamy was zawsze z otwartymi rękoma. (…) Gdańsk, nasze piękne miasto, to początek najtragiczniejszego konfliktu w historii cywilizacji. Tutaj w 1939 roku – i o tym opowiada nasze Muzeum – odkryła się tajemnica, misterium iniquitatis, wielkiej nieprawości. Ale to także w Gdańsku narodziła się Solidarność – piękny ruch społeczny, związek zawodowy, który doprowadził, że żyjemy w piękniejszym, lepszym, wolnym świecie i  w wolnej Polsce. Solidarność, która jest też w naszych sercach i która jest też zapisana w liście św. Pawła do Galatów: „Jeden drugiego brzemiona noście, a tak wypełnicie prawo Chrystusowe”.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zachęcił do wsparcia „Mostu do Nieba” –  pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie, które potrzebuje środków na utrzymanie. Zebrane datki zostaną przeznaczone na rzecz  podopiecznych ośrodka, by mogli w godności i spokoju przetrwać ostatnie dni ich życia.  Informacje na temat „Mostu do Nieba”, w tym także szczegóły dotyczące udzielenia pomocy można odnaleźć na stronie www.mostdonieba.pl.

Naszą dzisiejszą odpowiedzią na to, o czym opowiada Muzeum II Wojny Światowej i wystawa, która mówi o nieprawości i źle, jest radość, miłosierdzie, zrozumienie dla drugiego człowieka, które płynie z waszych serc, a zaraz popłynie też z serc i z gardeł Arki Noego. Cieszę się bardzo, że jesteście z nami. Niech żyje wolność, Polska i miłosierdzie Boże – zakończył dr Karol Nawrocki.


OBEJRZYJ FESTIWAL DECALOGUE - 10 PROSTYCH SŁÓW!


Jako pierwszy wystąpił zespół Arka Noego, który wykonał takie przeboje jak „Sieje je”, „Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest)” czy też „Święty święty uśmiechnięty”, natomiast wieczorną odsłonę festiwalu otworzyła Luxtorpeda, a publiczność usłyszała między innymi „Hymn”, „Wilki dwa” oraz „Autystycznego”. Następnie na scenie pojawił się multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Józef Skrzek. Współtwórca grupy SBB, z którą nagrał kilkanaście płyt, wykonał na scenie przy Muzeum II Wojny Światowej między innymi „Z których krwi krew moja” i „Ziemio Dzieciom Śląska”.

Ostatnim akcentem wydarzenia był koncert główny Decalogue – finałowy występ artystów uczestniczących w festiwalu połączony z elementami przemówień Jana Pawła II z 1991 roku, w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do wolnej Polski.

II wojna światowa pochłonęła około 70 milionów ofiar na całym świecie i około 6 milionów Polaków. Co piąty obywatel II Rzeczypospolitej stracił życie w wyniku II wojny światowej. To przerażające, a za to odpowiadały dwa systemy, które chciały zbudować świat bez Pana Boga i bez Dekalogu. Szczęśliwie i Adolf Hitler, i Józef Stalin zamknięci są już jako wspomnienie na naszej wystawie, 14 metrów pod ziemią. Oba systemy odeszły po tym, jak postawiło im czoła także wielu Polaków, bohaterów naszej wolności, a Dekalog, któremu poświęcony jest dzisiejszy koncert nadal jest aktualny i dziś wybrzmi z tej sceny oraz będzie zaświadczał, że jesteśmy ludźmi wolnymi i przywiązanymi do wartości chrześcijańskich. O tym przekonał też nas papież Polak – powiedział przed koncertem dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W trakcie festiwalu przypomniano nauczanie Jana Pawła II, które jest wciąż aktualne oraz ukazano wartości Dekalogu jako fundamentu życia chrześcijańskiego i źródła światła dla współczesnego świata. Każdemu utworowi towarzyszył osobny tekst homilii Ojca Świętego z pielgrzymki do ojczyzny.


Podczas Festiwalu wystąpili: Andrzej Lampert, Marcin Spenner, Agnieszka Cudzich, Józef Skrzek, Piotr Łukaszewski, Ksiądz Jakub Bartczak, Marika, Arka Noego, Luxtorpeda, Adeb Chamoun Trio (Adeb Chamoun, Katarzyna Gacek-Duda, Wassim Ibrahim), Dikanda (Anna Witczak-Czerniawska – śpiew, Kasia Bogusz – śpiew), Polski Chór Kameralny p/k. Jana Łukaszewskiego, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy podległa dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Kujawsko-Pomorska Orkiestra Muzyki Polskiej p/d mjr Dominika Sierzputowskiego, Sekcja rytmiczna p/k. Marcina Pospieszalskiego (Szymon Madej – perkusja, Tomas Cellis Sanchez – perkusjonalia, Marcin Pospieszalski – bas, Piotr Cudzich – fortepian, Dariusz Bafeltowski – gitara, Piotr Łukaszewski – gitara).


Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Produkcja: ImpressArt Rafał Urbański

Scenariusz i prowadzenie: Adam Woronowicz

Kierownik artystyczny: Marcin Pospieszalski

Idea wydarzenia: Marcin Pospieszalski, Rafał Urbański, Krystyna Wydrzyńska, Radosław Grabowski, we współpracy ze Stowarzyszeniem “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

Patronat honorowy: Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda SAC

Patronat medialny: TVP3 Gdańsk, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Gość Niedzielny