Za nami Europejskie Dni Archeologii na Westerplatte

Za nami Europejskie Dni Archeologii na Westerplatte

W dniach 16 i 17 czerwca 2023 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało wydarzenie o nazwie „Archeologia Westerplatte”, które odbyło się na terenie historycznego pola bitwy na półwyspie. Było ono częścią V edycji Europejskich Dni Archeologii – międzynarodowego projektu realizowanego w Polsce od 2019 r.

 

Pierwszego dnia edukatorzy we współpracy z archeologami MIIWŚ przeprowadzili plenerową lekcję na Westerplatte. Uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z narzędziami pracy archeologów, zobaczyli oryginalne eksponaty wydobyte w trakcie wykopalisk oraz podjęli się próby wyboru zabytków pośród innych przedmiotów, jakie mogłyby zostać odnalezione w wykopie.

Kolejnego dnia w ramach wydarzenia zostały przeprowadzone lekcje archeologiczne dla osób indywidualnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się z terenami, na których prowadzony jest przez Muzeum X etap badań archeologicznych na Westerplatte. Podczas zajęć wyjaśniona została specyfika pracy archeologów oraz innych specjalistów z zespołu badawczego. Zaprezentowane zostały zabytki uzyskiwane w trakcie badań wykopaliskowych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć o inwestycji realizowanej na terenie półwyspu – budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, której nieodzownym elementem są badania i nadzory archeologiczne.

Dodatkowo każdy, kto odwiedził Westerplatte w dniach 16-17 czerwca, mógł wejść na tereny badań wykopaliskowych prowadzonych na obszarze „Mikołajewa” i placówki „Fort”. Możliwa była rozmowa z archeologami, którzy opowiadali o ujawnieniu szczątków poległych obrońców Westerplatte oraz przybliżyli specyfikę prac archeologicznych prowadzanych przez MIIWŚ na Westerplatte.

 

Podczas dwóch dni wzięło udział w wydarzeniu ponad 1400 osób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz odwiedzającym Westerplatte za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszą pracą!

 

Koordynatorem polskiej edycji EDA jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.