XIX Gala Białych Kołnierzyków

XIX Gala Białych Kołnierzyków

W sobotni wieczór, 7 grudnia w klubie bokserskim Ring3city odbyła się charytatywna Gala Białych Kołnierzyków.

Celem XIX edycji tego wyjątkowego wydarzenia sportowego było pozyskanie datków dla młodych pacjentów na co dzień walczących z chorobami nowotworowymi. W czasie gali sprzedawane były kalendarze-cegiełki, na kartach których umieszczono zdjęcia młodych pacjentów oddziału onkologicznego oraz znanych sportowców. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dołączyło do tej szczytnej akcji i przekazało na ręce profesor Anny Balcerskiej bon do muzealnego sklepiku w wysokości 1500 złotych. 

Do zgromadzonych na gali zwrócił się dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki:

Drodzy Państwo, chciałbym powiedzieć, że tam gdzie są dzieci, które potrzebują pomocy, tam zawsze jest Muzeum II Wojny Światowej. Zajmujemy się wojną, ale zajmujemy się także działalnością charytatywną, więc chcemy przekazać bon dla dzieci, którymi Pani Profesor tak dzielnie od wielu lat się zajmuje.

Następnie głos zabrała profesor Anna Balcerska – prezes Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową „Pomóż dziecku wyzdrowieć” 

Proszę Państwa, leczenie dzieci onkologicznych jest walką. Właściwie całe leczenie to jest walka chorego z nowotworem i my wszyscy chcemy wygrać. W tej sytuacji im więcej możemy dziecku pomóc, tym lepiej bo chcemy stworzyć jak najlepsze warunki. 

W trakcie całej gali prowadzona była również licytacja kalendarzy, z której dochód przeznaczony został dla młodych pacjentów. Na aukcję wystawiono 5 egzemplarzy, na których podpisy złożyli bohaterowie opublikowanych zdjęć. Licytacja prowadzona była przez Irminę Mrózek Gliszczynską – mistrzynię świata w żeglarstwie w klasie 470 (z 2017 roku) oraz reprezentantkę Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Łącznie dzięki hojności osób biorących udział w aukcji na rzecz dzieci walczących z nowotworami przekazano 4950 złotych.

Podczas ostatniej z walk wieczoru zmierzyli się z sobą Stanisław Łątkowski oraz Łukasz Richert. Puchar dla zwycięzcy tego pojedynku upamiętniający Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego wręczył dr Karol Nawrocki przypominając jednoczenie o odwadze pięściarzy, którzy walczyli na ringu w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

Żeby w XXI wieku wyjść do tego ringu, pokonać własne słabości, pokonać spojrzenie przeciwnika i dać dobrą walkę to trzeba mieć wielki charakter. A żeby toczyć walki w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdy waży się 40 kilo a wokół rozgrywa się pandemonium, to trzeba być gladiatorem, gladiatorem nie tylko ciała, ale także umysłu, a takim właśnie był Tadeusz Pietrzykowski. 

 

Gala Białych Kołnierzyków to walki, w których udział biorą pięściarze-amatorzy. Uczestnicy przed wyjściem na ring trenują tak, jak zawodowi bokserzy, by móc wziąć udział w specjalnie zorganizowanym wydarzeniu.