XI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią

XI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią

XI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią zakończony.

 

Podczas uroczystego podsumowania wydarzenia, głos zabrał gospodarz obiektu, w którym odbywała się większość spotkań i paneli dyskusyjnych tegorocznej edycji Kongresu, dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Funkcjonujemy tutaj w świadomości, że my w Polsce cieszymy się już prawem do suwerennego decydowania o swoim losie. Takim prawem cieszą się też nasi sąsiedzi – Ukraińcy, Litwini – i życzymy też 10 milionom Białorusinów, żeby w pełni mogli w sposób niepodległy decydować o sobie i budować demokrację. Stąd to nasze wspólne sąsiedzkie wsparcie dla waszych działań, dla funkcjonowania ośrodka intelektualnego, który myśli co należy zrobić, aby była niepodległa, suwerenna, demokratyczna Białoruś. Jeżeli mogliśmy trochę wam pomóc, to już jestem z tego powodu szczęśliwy; jeżeli jeszcze będziemy mogli to zrobić to ja zapowiadam że pomoc zostanie z naszej strony udzielona (...) Jesteśmy z wami i będziemy wspierać w granicach naszych możliwości.

Profesor podczas wystąpienia podziękował także za błyskawiczną akceptację wniosku o wsparcie finansowe Kongresu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Drugiego dnia wydarzenia, jak co roku, autorom zajmującym się tematyką białoruską, wręczono specjalne Nagrody Kongresu w kategoriach historia, humanistyka oraz nauki polityczne i społeczne. Więcej na ten temat na stronie internetowej organizatora.

 

W Kongresie wzięło udział niemal 300 naukowców i ekspertów z 22 krajów. W pracach – w ramach organizowanych sekcji tematycznych – brali udział m.in. pracownicy Działu Naukowego i Działu Zbiorów MIIWŚ. Spotkania odbywały się w trzech miejscach w Gdańsku: Europejskim Centrum Solidarności, Ośrodku Kultury Morskiej. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

 


 

W ramach drugiego dnia wydarzenia, w sali kinowej MIIWŚ odbyły się promocje książek, związanych z tematyką podejmowaną podczas Kongresu.

 

Wśród nich znalazły się dwie publikacje Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

 

„Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941” autorstwa Aleksandra Majewskiego i Dmitriya Panty. Dr Dmitriy Panto, główny specjalista Działu Naukowego MIIWŚ, opowiadał o najnowszym albumie Wydawnictwa MIIWŚ, który prezentuje niepublikowane wcześniej wymowne plakaty, grafiki i karykatury stworzone przez sowieckich propagandzistów. Ich celem było podważenie pozycji, a wręcz całkowite wyeliminowanie religii z życia społecznego i kulturalnego. To ważny dokument epoki, który wskazuje na stopień zagrożenia sowieckim światopoglądem – nie tylko w ZSRS, ale i w całej Europie.

„Deportacje na Wschód” autorstwa Krystyny Dąbrowskiej i Moniki Sołoduszkiewicz. Tę publikację, poświęconą eksponatom muzealnym związanym ze zsyłką ludności polskiej na Wschód, przybliżała uczestnikom spotkania Monika Sołoduszkiewicz z Działu Zbiorów MIIWŚ. W katalogu zaprezentowano m.in.: listy, zdjęcia, rysunki czy przedmioty wytworzone na zesłaniu, które pomagały przetrwać deportowanym w trudnych i obcych warunkach. Przedstawione za pomocą fotografii eksponaty opatrzono opisem technicznym oraz krótką historią przybliżającą losy obiektów i ich właścicieli. Polsko-angielskie wydanie katalogu pozwala więc nie tylko na zaznajomienie się z eksponatami ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, ale naświetla również pewien kontekst, w którym obecność artefaktów i ich historia jest realnym świadectwem życia ludzi.

Zebrani mogli porozmawiać z obecnymi autorami oraz zakupić publikacje w promocyjnej cenie.

 

 


 

 

22 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce uroczysta inauguracja XI Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią.

 

Dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. naukowych, powitał uczestników i odczytał list dr. hab. Grzegorza Berendta, dyrektora MIIWŚ, w którym zwrócił się on do zebranych:

Niezmiernie cieszy mnie to, że w 2023 r. organizatorzy zadecydowali, by kongres odbył się w Gdańsku – w mieście Solidarności, w miejscu, gdzie położono kres komunizmowi w Polsce, ale także rozpoczęła się największa tragedia ludzkości, II wojna światowa. Niech te dwa toposy – początku wojny i upadku komunizmu – towarzyszą Państwu w trakcie obrad, by wszyscy Uczestnicy wiedzieli, że każda wojna i przemoc ma swój kres. Zawsze zwycięża prawda i intelekt, i tego jak najszybszego zwycięstwa Państwu życzę.

Wydarzenia w ramach konferencji będą się odbywać w trzech miejscach w Gdańsku:
– Europejskim Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1);
– Ośrodku Kultury Morskiej. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego (ul. Tokarska 21/25);
– Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. Władysława Bartoszewskiego 1).

 

Zainicjowany w 2011 r. Kongres jest największym, wpływowym dorocznym wydarzeniem naukowym i eksperckim poświęconym Białorusi. Tradycyjnie w centrum uwagi znajdzie się nie tylko Białoruś, ale cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Kongres obejmie około 60 paneli i dyskusji publicznych, podczas których zostaną poruszone różnorodne zagadnienia – od ekonomii, polityki i stosunków międzynarodowych, po historię, językoznawstwo i kulturę. Ponadto podczas wydarzenia odbędą się prezentacje książek, dyskusje publiczne, projekty badawcze i edukacyjne. Zostanie też wręczona Nagroda Kongresu za najlepszą publikację naukową w 2022 r.

 

Więcej informacji związanych z Kongresem, w tym jego program, można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: