Wystawa "Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana."
Już od 13 maja zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3) będą mogli obejrzeć wystawę "Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana.".
Ekspozycja opowiada o Wielkim Głodzie w Sowieckim Kazachstanie. Wielki Głód w Kazachstanie, stał się dla republiki katastrofą demograficzną. W latach 1930–1933 wskutek kolektywizacji, rozkułaczenia, represji i głodu zmarło co najmniej 1 mln 200 tys. osób, co daje ok. ⅓ wszystkich mieszkańców kraju. Tragedia ta jeszcze długo rzutowała na historię i demografię Kazachów, a jej przebieg dopiero teraz jest badany. Pojawiła się wreszcie możliwość opowiedzenia o tym światu. Opustoszały kraj w połowie lat 30. XX wieku Józef Stalin postanowi wypełnić deportowanymi narodami, w tym obywatelami polskimi, potrzebne były bowiem ręce do pracy w licznych zakładach i kopalniach. Spirala terroru nakręcała kolejne tragedie.
Wystawa "Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana" została zaaranżowana na 16 planszach i prezentuje unikatowy materiał fotograficzny i ikonograficzny. Przedstawia Kazachstan od XIX do połowy XX wieku. Opisuje w szczególności historię Wielkiego Głodu, na tym obszarze przypadającą na lata 30-te, w wyniku którego zmarło 1,2 mln osób.
Ekspozycję przygotowano we współpracy z Polsko-Kazachską Komisją Historyczną, Muzeum Pamięci Sybiru, Centralnym Archiwum Państwowym Kinematografii – Dokumenty Fotograficzne i Nagrania Dźwiękowe, Ałmaty, Kazachstan, Państwowym Archiwum obwodu pawłodarskiego.
Wystawa jest bezpłatna i będzie dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2023 roku na poziomie -3 w MIIWŚ.