fot. m2ws

Wystawa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" zaprezentowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

W dniu 3 września br. delegacja Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej , w związku z odsłonięciem wystawy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej". 

W ramach wprowadzenia do tematyki prezentowanej wystawy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk dr Karol Nawrocki – współautor wystawy wskazał, że: „Wystawa została zorganizowana przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miałem przyjemność bycia pełnomocnikiem Pana Profesora Piotra Glińskiego odpowiedzialnym za przygotowania tej rocznicy w Polsce i na świecie. W związku z tym z współpracownikami zadaliśmy sobie trud przełożenia polskiego doświadczenia w czasie II wojny światowej na te kilkanaście paneli, a także na wystawę główną, która znajduje się w naszym Muzeum na powierzchni 1000 m2 i jest oczywiście uzupełniona eksponatami. Głowna wystawa była multiplikowana i była przedstawiona w około 160 miejscach na całym świecie i też kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Wystawa była przygotowana w 2019 roku przez historyków z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

W swojej wypowiedzi p.o. dyrektora Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej p. Waldemar Rataj wskazał natomiast, że „Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest instytucją, która buduje naszą tożsamość na nowo w szczególnej dziedzinie historii w obszarze naszych dziejów.”

 



Prezentacji tego międzynarodowego projektu wystawienniczego towarzyszyło oprowadzenie kuratorskie p. Bartłomieja Garby – kierownika Działu Wystaw, zarówno dzieci z ze Szkoły Podstawowej w Markowej, jak i liczne przybyłych gości na wernisaż wystawy.
Delegacja Muzeum wzięła również udział w objeździe Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie, a także zwiedzaniu ekspozycji stałej Muzeum w Markowej, będącego pierwszą w Polsce placówką muzealną zajmującą się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady, pokazującą bohaterskie postawy Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.
  
Muzeum w Markowej jest kolejnym punktem na mapie Polski i świata, gdzie w ramach międzynarodowego projektu wystawienniczego Muzeum II Wojny Światowej, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przedstawia opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej ze szczególnym ukazaniem tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Celem wystawy jest przybliżenie postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.