Estonia

Wystawa pt. „Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów” - zachęcamy do zwiedzania

Zachęcamy do zapoznania się wystawą pt. „Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów”, której uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadora Estonii Martina Rogera odbyło się 22 października br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wydarzenie otworzył Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę słuchaczy na relacje łączące Polskę i Estonię w kontekście dobrych praktyk pomiędzy obydwoma krajami, zarówno w wymiarze kulturalnym, jak i wojskowym czy gospodarczym:

To w roku 1918 budowaliśmy swoje niepodległości, a później je utrwalaliśmy. Na wystawie, którą dzisiaj otwieramy znajduje się szereg dobrych przykładów polsko-estońskich. Między innymi została ona zilustrowana wydarzeniem, albo właściwie osobistym wymiarem, mówię tutaj o małżeństwie Johan'a Laidonera, wodza estońskich sił zbrojnych i Marii Kruszewskiej z domu Skarbek. Maria Kruszewska, pełniła, jak możemy dowiedzieć się z jednego z paneli prezentowanych na naszej wystawie, w latach 30-tych, rolę pierwszej damy Estonii. Polscy oficerowie byli odznaczani przez władze estońskie najwyższymi wojskowymi odznaczeniami i działo się ta również w odwrotną stronę. Ten wymiar kulturalny, wojskowy, gospodarczy, wzajemnych relacji polsko-estońskich, zaprezentowany na otwieranej dzisiaj wystawie znajduje swoje ważne odbicie we wspólnym kształtowaniu naszych dobrych relacji, które również dzisiaj są niezwykle ważne.

Następnie głos zabrał Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estońskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Martin Roger, który także zwrócił uwagę na pozytywne doświadczenia wynikające z dotychczasowej współpracy obydwu krajów, co znalazło swoje odzwierciedlenie w prezentowanej wystawie:  

(...) Pielęgnujemy te ważne chwile i osoby uchwycone na prezentowanych tu obrazach i zachowujemy pamięć o nich. Dziś, kiedy świętujemy stulecie stosunków dyplomatycznych między Estonią i Polską, nasze poczucie jedności i pokrewieństwa są jeszcze silniejsze. Jesteśmy razem w Unii Europejskiej, NATO, współpracujemy w regionie Morza Bałtyckiego oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza (...). Zarówno Estonia, jak i Polska mają historię do opowiedzenia, z której powinniśmy być dumni. Pamięć o historii pomaga nam ją docenić, ale patrzenie w przyszłość jest równie ważne. Wyciągnijmy ważną lekcję z historii i dalej odnajdujmy wspólne opowieści, które dadzą dodatkową inspirację do przyszłej współpracy. 

 

Ekspozycja rzuca światło na kontakty dyplomatyczne pomiędzy Polską i Estonią w latach 1918-1939. Wystawa poprzez fotografie oraz dokumenty opowiada o rodzajach wizyt, ukazując charakter ówczesnych przyjęć państwowych. Na wystawie zaprezentowano także odznaczenia państwowe i wojskowe przyznawane w tym okresie Polakom i Estończykom oraz omówiono szeroko zakrojoną współpracę między państwami.

 

Na ekspozycji można zobaczyć m.in.: menu kolacji wydanej w Tallinnie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, listę osób odznaczonych orderami, różnorodne zaświadczenia i legitymacje, program oprawy muzycznej podczas wizyty prezydenta Polski w Estonii, rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallinna z 1932 r. oraz wiele interesujących dowodów na częste i żywe relacje obydwu państw i narodów.

 


Wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe na zlecenie Ambasady RP w Tallinie. Po raz pierwszy ekspozycja została zaprezentowana w 2018 r. w Muzeum Historii Estonii w Tallinnie. Powstanie ekspozycji wiąże się z uroczystościami obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości obydwu krajów. Wystawę można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -2.