Wystawa plenerowa „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)”

17 września 2023 roku w dniu Światowego Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę na placu przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się wernisaż plenerowej wystawy „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)”.

Zebranych gości przywitał dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora MIIWŚ, który w swoim wystąpieniu powiedział:

Ta ekspozycja dotyczy osoby, która na trwałe wpisała się już  w działalność Muzeum II Wojny  Światowej. Cztery lata temu w 80. rocznicę  agresji sowieckiej na Polskę, tutaj w tym miejscu (...) odsłanialiśmy ten piękny pomnik, który znajduje się na trasie zwiedzania  dzisiejszej ekspozycji. Witold Pilecki to osoba która patronuje aktywności Muzeum, to osoba która stanowi punkt odniesienia właściwie do wszystkich obszarów naszej aktywności (...) kilkanaście obrazów tego dzielnego człowieka, pokazują z jednej strony jak dobrym był człowiekiem, ojcem, mężem, osobą bardzo zaangażowaną w kreowanie życia społecznego w miejscu gdzie mieszkał (...) Witold Pilecki szedł na śmierć pogodzony  ze swoim losem, niosąc bagaż wielkiej odwagi i wielkiego spełnienia w walce o niepodległy byt Rzeczpospolitej Polskiej. Te wszystkie twarze Witolda Pileckiego na naszej wystawie "Twarz odwagi" Państwo zobaczycie.

Biograficzna instalacja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego, człowieka niezwykłego losu.

Ekspozycja jest formą nowoczesnej interpretacji pomnika Rotmistrza, okazją do poznania wartości, którymi się w życiu kierował, osobistego zgłębiania tajemnicy życia jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej.

Wystawa jest bezpłatna i znajduje się na placu przy budynku MIIWŚ.