Wystawa plenerowa „Przywracamy Serce Niepodległej”

19 sierpnia 2023 roku zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do obejrzenia wystawy plenerowej „Przywracamy Serce Niepodległej”, która ukazuje bogatą historię najważniejszego placu Warszawy – placu marsz. Józefa Piłsudskiego – oraz dzieje głównych gmachów, które do grudnia 1944 roku tworzyły jego zachodnią pierzeję.

W okresie II Rzeczypospolitej Polskiej plac Saski (od 1928 roku: pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz znajdujące się przy nim Pałac Saski i Pałac Brühla zyskały szczególną rangę. Plac był najważniejszym placem odrodzonego państwa polskiego, na którym odbywały się najistotniejsze uroczystości narodowe.

Tragiczne losy II wojny światowej odebrały temu miejscu jego reprezentacyjny charakter. Skomplikowana historia powojenna nie pozwoliła zaś na odbudowę obiektów stanowiących zachodnią pierzeję placu marsz. Józefa Piłsudskiego, choć takie próby podejmowano kilkukrotnie, a o konieczności odbudowy przypominali już w 1946 roku Jan Zachwatowicz i Piotr Biegański z Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy.

Ekspozycja pomoże odtworzyć obraz przedwojennego serca stolicy – miejsca szczególnie ważnego dla odrodzonej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 10 września 2023 roku na placu przy muzeum.