Wystawa czasowa w MIIWŚ: "Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej"
Zapraszamy na wystawę czasową w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. "Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej". Ekspozycja autorstwa dr. Michała Zawiszy, której producentem jest Instytut Pamięci Narodowej z Kielc, dostępna będzie dla zwiedzających na poziomie -2 w dniach 2 – 27 lutego 2024 roku.
Wojna z lat 1939–1945 pochłonęła liczbę ofiar nieporównywalną z wcześniejszymi konfliktami zbrojnymi. W samej Europie zginęło lub zmarło 26−62 mln osób. Większość stanowili cywile. Klęska wojenna nazistowskich Niemiec i ich sojuszników umożliwiła postawienie przed sądem odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Ściganie i sądzenie niemieckich zbrodniarzy było elementem powojennych rozliczeń w Europie.
Pierwsza faza rozliczeń trwała do połowy lat pięćdziesiątych. Kolejną, mniej liczną, otworzył proces Adolfa Eichmanna w Jerozolimie w 1961 r. – zwrócił uwagę świata na problem ukrywających się zbrodniarzy oraz ukazał rolę Zagłady Żydów w zbrodniczej działalności III Rzeszy.
Większość sprawców zbrodni nie została ukarana. Powojenny chaos pozwolił niektórym ukryć się − we Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, na Bliskim Wschodzie lub w Ameryce Południowej. Wielu uniknęło jednak kary, nadal mieszkając w Niemczech (niekiedy pod zmienionym nazwiskiem), wykorzystując opieszałość wymiaru sprawiedliwości.