Przejdź do treści

Wystawa czasowa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”

Wystawa czasowa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek zapraszają 27 maja 2017 r., o godz. 11.00 na otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci
oporu obozowego.

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia fragmentów wystawy głównej poświęconych Pileckiemu: raportu i fotografii z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane książki dotyczące osoby rotmistrza, które znajdują się w zasobach Biblioteki Muzeum.

W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.
 

27.05.2017 - 11.06.2017
Wstęp wolny
1 godz.
Poziom -3