Zofia Kossak wystawa czasowa

Wystawa czasowa poświęcona Zofii Kossak | #M2WSWirtulanie

#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie poznaj Zofię Kossak.


W ramach kolejnej wycieczki po #M2WSwirtualnie zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej Zofii Kossak Tak, tak; nie, nie. Dzięki bogato ilustrowanym planszom odkrywamy naszą bohaterkę nie tylko jako znakomitą pisarkę i konspiratorkę, ale również wielbicielkę zwierząt i wspaniałą kucharkę. W tym świątecznym okresie szczególnie polecamy przepis na mazurka, autorstwa Zofii Kossak.

 

Na kilkunastu planszach ukazano kolejne etapy życia pisarki i konspiratorki. Od rozpoczynającej swoją przygodę z piórem młodej kobiety, przez organizującą pomoc ludności żydowskiej nieustraszoną działaczkę Polskiego Państwa Podziemnego, po witaną entuzjastycznie przez fanów na warszawskim Okęciu uznaną autorkę. Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa nie zostawia nas jednak z Zofią Kossak (Szczucką-Szatkowską) jako wyłącznie postacią pomnikową. Na prezentowanych fotografiach widzimy ją również w czasie prywatnym – w otoczeniu najbliższych, podczas codziennych zajęć.

 

Poznaj Zofię Kossak
Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska) przyszła na świat w rodzinie wielkich malarzy i znakomitych ludzi pióra. Sama była jedną z najbardziej poczytnych pisarek dwudziestolecia międzywojennego, a jej książki tłumaczono na wiele języków. W czasie wojny stała się aktywną konspiratorką Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 r. opublikowała słynny Protest!, głos sprzeciwu wobec Holocaustu. Współtworzyła również Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Nie złamało jej uwięzienie w KL Auschwitz-Birkenau i skazanie na śmierć w czasie przetrzymywania przez Niemców na Pawiaku. Szczęśliwie ocalona, wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie przez długi czas przebywała na przymusowej emigracji. W tym czasie władze komunistyczne pozbawiły ją praw obywatelskich oraz wycofały jej książki z obiegu. Pomimo wielu ról, w jakich obsadziła ją historia, śmierci syna w obozie koncentracyjnym, pozostała osobą serdeczną i ciepłą… Zawsze była także bardzo dobrą kucharką.

 

Poznaj przejmującą historię Zofii Kossak (Szczuckiej-Szatkowskiej), damy Orderu Orła Białego, uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. O losach tej wyjątkowej pisarki opowiada przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa Tak, tak; nie, nie.