Wystawa czasowa „The Airmen” w Muzeum Lotnictwa w Kownie

Wystawa czasowa „The Airmen” w Litewskim Muzeum Lotnictwa

Od 13 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Litewskim Muzeum Lotnictwa będzie można zobaczyć wystawę czasową pt. „The Airmen”. Ekspozycja w nowatorski i artystyczny sposób ukazuje projekt fotograficzny artysty Michała Solarskiego. Wystawa została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na wystawie prezentowane są unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji. Zamierzeniem autorów wystawy było oddanie hołdu bohaterom tamtych dni – ludziom, którzy ryzykowali życie w obronie wolności i którzy pozostali wierni swoim ideałom do końca życia.

Portrety prezentowane na ekspozycji wykonał Michał Solarski w ramach autorskiego projektu „The Airmen”. Jego celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy służących w czasie wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Owocem tych działań są prace fotograficzne dokumentujące spotkania z bohaterami w jesieni ich życia. Przedstawiane portrety ukazują ludzi, w których ciągle żywa jest pamięć o dniach, kiedy walczyli o wolność dla siebie, swoich bliskich i przyszłych pokoleń. Wystawa „The Airmen” jest pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.

Zachęcamy do zapoznania się z ekspozycją korzystając ze spaceru wirtualnego: