Przejdź do treści

Wystawa "Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!"

Wystawa "Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!"

Wystawa „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Agresja na Polskę 1939".

Przytoczone w tytule wystawy słowa Adolfa Hitlera ukazują prawdziwy cel inwazji na Polskę. Przygotowana przez nas wystawa przedstawia sytuację Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku oraz początku okupacji. To ukazanie niszczycielskiego i terrorystycznego charakteru tej wojny, prowadzącego do zastraszenia i zniewolenia okupacyjnego Polaków. Ekspozycja rozpoczyna się opowieścią o ostatnim dniu sierpnia oraz wybuchu II wojny światowej. Na kolejnych planszach skupiliśmy się na integralnych częściach planu wojny totalnej prowadzonej przez Niemcy takich jak: naloty terrorystyczne, terror wobec cywilów, represje czy zbrodnie na jeńcach wojennych. Naszą narrację dopełnia historia oblężenia Warszawy, agresji sowieckiej, której konsekwencją był rozbiór Polski. W ostatniej części wystawy opowiadamy o początkach okupacji i konspiracji. 

Wernisaż wystawy odbył się w ramach Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych 4 września o godzinie 18:00 na poziomie – 3 Muzeum, gdzie wystawa jestprezentowana. 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 4 do 31 września 2018 roku.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

WSTĘP WOLNY

01.09.2017 - 31.10.2018
wstęp wolny
około 1 godziny
poziom -3