Zbrodnia Pomorska 1939 r.

Wyróżnienie za wystawę "Zbrodnia Pomorska 1939"

Dokładnie tydzień temu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę „Zbrodnia Pomorska 1939”. Ekspozycja spotkała się z uznaniem zarówno środowiska muzealnego, jak również naszych zwiedzających. Tym bardziej miło nam poinformować, że Wojewoda Pomorski, pan Dariusz Drelich, podjął decyzję o wyróżnieniu kuratorów ekspozycji, przekazując im dzisiaj, za pośrednictwem dyrektora swego biura, specjalne podziękowania.

 

Złożenie dyplomów na ręce autorów wystawy poprzedziły krótkie przemówienia wygłoszone przez uczestników, a zarazem inicjatorów wydarzenia.

 

 

Jako pierwsza do muzealników zwróciła się pani poseł do Europarlamentu Europejskiego, Anna Fotyga:

Przede wszystkim chciałam podziękować panu dyrektorowi, państwu, autorom wystawy za sporządzenie tego wspaniałego dzieła. (…) Bardzo się cieszę, że ta wystawa została otwarta, że zwiedzający, a zwłaszcza młode pokolenie, mogą się z nią zapoznawać. Zbrodnia pomorska powoli zaczyna się przedzierać, przedostawać do świadomości wszystkich Polaków. (…) Ja ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że będę zabiegała, żeby ta wystawa znalazła również swoje miejsce poza Polską. Z całą pewnością będę chciała, żeby polscy posłowie zaprezentowali ją również w Parlamencie Europejskim.

 

 

Następnie w imieniu Wojewody Pomorskiego głos zabrał dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego, Tomasz Gieszcz:

Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę być tutaj dzisiaj z państwem, reprezentując Pana Wojewodę Pomorskiego, Dariusza Drelicha. Spotykamy się dzisiaj, tydzień po otwarciu tej niezwykłej wystawy, poprzez którą dbamy o polskich bohaterów, czcimy ich pamięć, jednocześnie nie bojąc się mówić prawdy historycznej o tym, jak było.

 

 

Podziękowania kuratorom wystawy, Monice Krzencessie, Marcie Baranowskiej i Markowi Zambrzyckiemu złożyli, w imieniu Wojewody Pomorskiego dyplom wręczył i odczytał list – dyrektor Biura Wojewody Tomasz Gieszcz, poseł do Europarlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz Roman Dambek, prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i zarazem inicjator ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Roman Dambek dodatkowo przypomniał:

Od kilku lat walczyliśmy o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej, żeby tę zbrodnię ocalić od zapomnienia. W ten sposób oddajemy hołd tym wszystkim rodzinom, które bohatersko się zachowały w obliczu zagrożenia dla ojczyzny, dla swoich rodzin, dla ich samych. Byli do końca Polakami – niezłomni i bohaterscy.

 

 

W imieniu zespołu kuratorskiego organizatorom dzisiejszej uroczystości podziękował również dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Grzegorz Berendt:

Chcę wyrazić wdzięczność inicjatorom tego spotkania za nagrodzenie naszego zespołu, a przede wszystkim tych, którzy wypracowali koncepcję oraz doprowadzili do tego, że idea „ciałem się stała”. Bardzo mnie to cieszy, że państwa praca znalazła uznanie u osób piastujących ważne funkcje na naszym terenie, a w osobie pani minister nie tylko na naszym terenie, ale szerzej – na scenie Unii Europejskiej. Dziękuję za to dobre słowo i wyróżnienie naszych pracowników, moich podwładnych. Moja rola była wyłącznie wspierająca. To, że – jak powiedziałem – „słowo ciałem się stało” zawdzięczamy właśnie im.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca 2024 r. Ekspozycja jest bezpłatna i znajduje się w sali wystaw czasowych MIIWŚ na poziomie -3.