Wykłady w ramach projektu "Ecological Stories"

W ramach projektu „Ecological stories w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, działanie kultury w służbie ekologii w 2022 r.” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbywały się wykłady z zakresu edukacji ekologicznej.

1. Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną prof. dr. hab. inż. Łukasza Chrzanowskiego pt. "Wpływ wojen i działań wojennych na środowisko przyrodnicze". Profesor Łukasz Chrzanowski jest wykładowcą Politechniki Poznańskiej i w barwny sposób opowiadał słuchaczom, jak przez wieki konflikty zbrojne wpływały na środowisko naturalne. W sali konferencyjnej Muzeum w dniach: 7.06.2022 r. oraz 20.09.2022 r. w wydarzeniach organizowanych dla młodzieży szkół średnich wzięło udział 510 osób.

2. Wykłady: „Co na śniadanie jadła Twoja prababcia? Kuchnia okupacyjna” dla dzieci szkół podstawowych i średnich oraz „Budyń z kapusty i hodowla królików w łazience. Okupacyjna sztuka przetrwania” dla dorosłych.

Aleksandra Zaprutko-Janicka – historyczka, publicystka, pisarka i miłośniczka dawnej kuchni. Jednym z jej życiowych celów jest pokazanie, że historia nie jest nudna, jeśli tylko wyjdziemy poza utartą perspektywę. Jest autorką książek poświęconych historii życiu codziennemu w dawnych czasach („Okupacja od kuchni”, „Piękno bez konserwantów” i „Dwudziestolecie od kuchni”) oraz przeszło tysiąca artykułów historycznych. Na co dzień zajmuje się dziennikarstwem.

W wydarzeniach organizowanych w sali konferencyjnej Muzeum wzięło udział  201 osób.