Wykład Specjalny – Narodowe Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej. Na skrzyżowaniu wojny i pokoju (Festiwal Kultury Utraconej)
Podczas wykładu dr Ludmiła Rybczenko przybliży historię, działalność oraz misję Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie – czyli informowanie o ukraińskim wymiarze II wojny światowej oraz o powojennym życiu Ukraińców pod okupacją sowiecką.
Prelegentka naświetli również zmiany, które zaszły w instytucji w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i wojny w Donbasie. W kijowskim muzeum od tego czasu nie tylko pojawiają się nowe ekspozycje. Placówka stała się miejscem spotkań kombatantów wojny w Donbasie, ceremonii honorowania i wręczania odznaczeń oraz platformą patriotycznej edukacji obywateli. Rybczenko opowie również o tym, jak zmieniło się życie instytucji 24 lutego 2022 r., po barbarzyńskiej inwazji Rosji na Ukrainę. Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób muzeum kontynuuje swoją działalność zarówno na Ukrainie, jak i na świecie.
Prelegent: zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy podczas II Wojny Światowej w Kijowie dr Ludmiła Rybczenko, specjalista w dziedzinie historii Ukrainy, ma wieloletnie doświadczenie muzealnicze. Zrealizowała wiele projektów naukowych, wystawienniczych i edukacyjnych, dotyczących m.in. historii Ukrainy Karpackiej, sowieckich mobilizacji wojskowych na terenie Ukrainy w latach 1941–1945, ukraińskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata czy Babiego Jaru w Kijowie. Wyniki jej badań ukazały się w ponad 30 publikacjach. W ramach współpracy naukowej prezentowała działalność swojej instytucji na Ukrainie, w Polsce, Chinach, Izraelu i Słowenii.
27 MAJA o godz. 19:00
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, ul. Elżbietańska 9/10
WSTĘP WOLNY