Przejdź do treści

Wykład prof. Stephena Hicksa | Cykl Spotkania z Historią

14/05/2018 - 14:55
Wykład prof. Stephena Hicksa | Cykl Spotkania z Historią

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki ma zaszczyt zaprosić na wykład z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, pt. „Filozofowie i narodziny narodowego socjalizmu", który wygłosi prof. Stephen Hicks.

24 maja 2018 r. (czwartek)
godz. 17.00

Prof. Stephen R. C. Hicks, urodzony w Kanadzie amerykański filozof zajmujący się problematyką filozofii edukacji oraz historii idei. Dyrektor Centrum Etyki i Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Rockford w USA. Autor kilku książek, m.in.: Zrozumieć postmodernizm. Sceptycyzm i socjalizm od Rousseau do Foucaulta, przetłumaczonej na wiele języków, w tym hiszpański, portugalski i polski (Bydgoszcz 2016), oraz Nietzsche i Naziści. Moje spojrzenie, przetłumaczonej także na język polski (Chojnice 2014). Prof. S. Hicks jest przedstawicielem realizmu w filozofii i obrońcą dziedzictwa oświecenia, głównie indywidualnej wolności i przedsiębiorczości. W swoich tekstach i wystąpieniach konsekwentnie przeciwstawia się wszelkim formom totalitaryzmu. 

Prof. Stephen Hicks broni tezy, że u źródeł niemieckiego nazizmu leżały wzniosłe idee filozoficzne, a ludzie, którzy propagowali ideologię narodowo-socjalistyczną byli często idealistycznie nastawionymi intelektualistami. Ważną rolę w budowaniu tej ideologii odegrały pisma Friedricha Nietzsche'go. Prof. S. Hicks stawia pytanie, czy – a jeśli tak – to w jakim stopniu, można w tych pismach dostrzec wątki zbliżone do późniejszej ideologii nazistowskiej.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Piotr Marek Kostyło, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz dr Marek Szymaniak (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Sala Konferencyjna, (poziom -3)
Pl. W. Bartoszewskiego 1

WSTĘP WOLNY