Muzeum II Wojny Światowej

Wykład prof. Ryszarda Kaczmarka o Polakach w mundurze Wehrmachtu

"Polacy w Wehrmachcie" to tytuł kolejnego wykładu z cyklu "Spotkania z historią", który odbył się w czwartek 28 stycznia 2010 r. w Dworze Artusa (Długi Targ 43/44) w Gdańsku.

Wykład zorganizowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a poprowadził go prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek. Jest on historykiem, wykładowcą akademickim, pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się dzieje Górnego Śląska w XIX i XX wieku oraz II wojna światowa.

Prof. Kaczmarek jest autorem licznych prac naukowych w tym książek: Pod rządami gauleiterów. Elity i instancje władzy w rejencji katowickiej w latach 1939-1945 (Katowice 1998), Górny Śląsk podczas II wojny światowej. Między utopią "niemieckiej wspólnoty narodowej" a rzeczywistością okupacji na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy (Katowice 2006). Obecnie pracuje nad książką Polacy w mundurze Wehrmachtu.

"Spotkania z historią" zyskały już sobie grono stałych sympatyków. Wykład prof. R. Kaczmarka przyciągnął większą niż zazwyczaj liczbę słuchaczy. Świadczy to o tym, że problem przymusowej służby w wojsku niemieckim w czasie II wojny światowej jest na Pomorzu tematem wciąż budzącym żywe zainteresowanie.