Wykład prof. Benjamina Lahusena pt. "The Administration of Normality. German Law and German Society 1943-1948"
Druga wojna światowa zakończyła się 80 lat temu. Z tej okazji Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie organizuje serię publicznych wykładów we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Międzynarodowi naukowcy zaprezentują swoje badania zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. Skupią się nie tylko na wydarzeniach historycznych, ale także na pytaniu, w jaki sposób bolesne doświadczenia wojenne nadal kształtują dzisiejsze społeczeństwo.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2025 roku o godz. 17:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego na poziomie -3 w MIIWŚ, gdzie wykład pt. „The Administration of Normality. German Law and German Society, 1943–1948” [Wymiar normalności. Niemieckie prawo i społeczeństwo w latach 1943–1948] wygłosi prof. Benjamin Lahusen.
Benjamin Lahusen, ur. w 1979 w Stuttgarcie, studiował prawo w Tybindze, Lozannie, Berlinie (HU) i Nowym Jorku (Columbia). Doktorant w Instytucie Historii Prawa Europejskiego Maxa Plancka (Frankfurt a.M.), aplikant sądowy w Sądzie Apelacyjnym w Berlinie. Od 2020 do 2023 r. kierownik biura Komisji Doradczej ds. Zagrabionego Mienia Nazistowskiego; w 2021 r. habilitacja na HU w Berlinie, od 2021 r. profesor prawa cywilnego i współczesnej historii prawa na Viadrinie we Frankfurcie nad Odrą.
O wykładzie: Bombardowania, kapitulacja i okupacja przez aliantów nie miały istotnego wpływu na niemieckie postępowania sądowe prowadzone przed 1945 r. oraz później; administracja sądowa kontynuowała działalność niezmiennie, na starych zasadach. Niemiecki wymiar sprawiedliwości w latach 1943–1948 ukazuje tym samym zadziwiający obraz społeczeństwa, które starało się zminimalizować wpływ wielkich zmian tamtego okresu.
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
Zapraszamy na cykl wykładów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Więcej informacji i relacje z poprzednich spotkań --> TUTAJ.