Wykład

Wykład naukowy dr. hab. Grzegorza Berendta p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. „Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze.”

O godzinie 15:30 w ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt wygłosił wykład pt. „Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze.”

Podczas prelekcji dr hab. Grzegorz Berendt przybliżył słuchaczom m.in.  działania III Rzeszy oraz stojącego na jej czele Adolfa Hitlera względem Polski, jakie miały miejsce przed agresją na kraj 1 września 1939 roku, które to w dużej mierze opierały się na politycznej grze, mającej uśpić czujność przeciwnika, by w odpowiednim momencie uderzyć na Polskę z całą siłą, bez względu na konsekwencje.

Ponadto w czasie wystąpienia podkreślono rolę i znaczenie Trybunału w Norymberdze nie tylko w kontekście ścigania zbrodniarzy wojennych, ale także w demaskowaniu faszystowskiej propagandy.