Wrzesień 1939. Trudne losy cywilów
Opis zajęć: Lekcja odbywa się w kilku salach wystawy stałej, dotyczących wybuchu wojny w Polsce w 1939 roku, polityki Niemców i Sowietów zarówno w trakcie kampanii jak również tuż po jej zakończeniu oraz postaw Polaków wobec agresorów i okupantów.
Trudne zagadnienia wojenne uczniowie poznają na przykładzie losów konkretnych osób. Taka konwencja ułatwia zwiedzającym identyfikację z losami i doświadczeniami bohaterów wystawy, a przez to łatwiejsze poznanie i zrozumienie historii.
Obserwując i analizując wystawę pod kierunkiem edukatora zwiedzający zdobywają wiedzę i mają okazję do refleksji.
lekcja muzealna
Adresat: uczniowie klas VII-VIII
Max liczba uczestników: 35 osób
Czas trwania i miejsce zajęć: 90 minut; wystawa stała
Cena: 10 zł brutto od osoby
Możliwe terminy: od wtorku do piątku, godzina 10.00 lub 12.30
Rezerwacja: edukacja@muzeum1939.pl
Miejsce zbiórki: hol główny muzeum na poziomie minus trzy przy sklepiku, zgodnie z regulaminem zwiedzania bez plecaków, okryć wierzchnich, co najmniej pięć minut przed rozpoczęciem zajęć.
Kontakt: Kamil Rutecki, k.rutecki@muzeum1939.pl
Odniesienia do podstawy programowej:
cele kształcenia: krytyczne analizowanie informacji uzyskanych z różnych źródeł. Próba wyciągania z nich wniosków; dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących współcześnie; przedstawianie argumentów uzasadniających własne stanowisko w odniesieniu do procesów i postaci historycznych
treści nauczania: agresja Niemiec i ZSRR na Polskę 1939, obrona Westerplatte, obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, niemieckie zbrodnie w Polsce w 1939, wojna obronna, wojna na wyniszczenie, wysiedlenia z Gdyni, deportacje sowieckie na Wschód;