Przejdź do treści

Wręczenie medalu przez Stowarzyszenie "Godność" dla dr Karola Nawrockiego, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

16/12/2018 - 11:58

15 grudnia br. podczas koncertu „Piękna nasza Polska cała” Andrzeja Nowaka i zespołu Złe Psy dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymał odznaczenie z rąk Stowarzyszenia „Godność”.


Okolicznościowy medal wręczył prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak:

„Od kilku lat współpracujemy z Panem Nawrockim, od czasów IPN, obecnie już w Muzeum II Wojny Światowej. Panu Karolowi jesteśmy wdzięczni za współpracę, ale również za to, że jest przewodnikiem po życiorysie Stowarzyszenia Godność. Chciałbym mu za to serdecznie podziękować. Wybiliśmy okolicznościowy medal upamiętniający 100-lecie niepodległości  i również 25-lecia Stowarzyszenia Godność.” 

Następnie głos zabrał dr Karol Nawrocki:

„Dziękuję pięknie Panie Prezesie. Członkowie Stowarzyszenia to więźniowie przerażającego systemu totalitarnego, o którym także opowiada nasze Muzeum. Mowa o sowieckim komunizmie implementowanym na przełomie lat 1944-1945 na ziemie polskie. Panie Prezesie to wielki zaszczyt, bardzo dziękuję za to odznaczenie.” 

Stowarzyszenie Godność powołane zostało 27 listopada 1993 r. Członkami są działacze opozycyjni okresu PRL, którzy za swoje poglądy i przynależność do Solidarności byli represjonowani przez władze komunistyczne. Założeniem organizacji jest przywracanie pamięci historycznej, umacnianie wartości patriotycznych i chrześcijańskich. Upamiętnianie pełnej historii opozycji demokratycznej, w szczególności w regionie gdańskim, w tym podziemia "Solidarność".