Muzeum II Wojny Światowej

Wręczenie medali "Pro Patria" dla gdańskich kombatantów Armii Krajowej

2 stycznia 2011r. odbyło się wręczenie dwóm gdańskim kombatantom medali ,,Pro Patria”, przyznawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyróżnieni zostali panowie Kazimierz Śliwa oraz Maurycy Draczyński. Medal ,,Pro Patria” zastąpił niezwykle ceniony medal ,,Pro Memoria”. Podobnie jak poprzedni, nowy medal jest przyznawany za zasługi w upamiętnianiu walki o niepodległość.

Bardzo miłe było, że jednymi z pierwszych medali zostali uhonorowani gdańscy kombatanci, żołnierze Armii Krajowej. Wręczenia dokonał dr Jan Stanisław Ciechanowski - Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szanując wiek dwóch wyróżnionych minister dokonał wręczenia medali w miejscach ich zamieszkania. Podczas uroczystości byli obecni również Teresa Urbanowa – Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Waldemar Kowalski z Muzeum II Wojny Światowej.

Cichociemny - plutonowy łączności, Kazimierz Śliwa ps. ,,Strażak 2” za swoją działalność już wcześniej otrzymał medale (m.in. VM V kl.). Urodził się 22 listopada 1925 r. w Katowicach. W lipcu 1942 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR – 5. DP (15pp). W Wielkiej Brytanii nabył wiedzę z radiotelegrafii, którą dzielił się na kursach dla Cichociemnych we Włoszech. Został zaprzysiężony w maju 1944 r. W nocy z 21 na 22.09.1944 r. skoczył na spadochronie do okupowanej Polski. Dostał przydział radiotelegrafisty do Okręgu AK Kielce w 2 DP AK, służył jako radiotelegrafista w 3 pułku piechoty Armii Krajowej. Po wojnie komunistyczny sąd wydał na niego wyrok śmierci, jednak udało mu się uniknąć wykonania wyroku.

Drugi wyróżniony to Maurycy Draczyński ps. ,,Burza”, ,,Antek”, urodzony we wrześniu 1911 r. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, był żołnierzem AK w Nowogródku (w sekcji łączności) , następnie w 77 pp. AK. Od Muzeum II Wojny Światowej wyróżnieni otrzymali kwiaty i upominki wraz z gratulacjami i najlepszymi życzeniami.