Wolne Miasto Gdańsk – twór sztuczny: geneza i struktura – wykład profesora Marka Kornat

Wykładem Wolne Miasto Gdańsk – twór sztuczny: geneza i struktura rozpoczęliśmy cykl wykładów profesora Marka Kornata dotyczących historii Wolnego Miasta Gdańska. Seria wydarzeń związana jest ze 100-leciem powstania tego minipaństewka.

Zebranych na spotkaniu powitał dr Karol Nawrocki. W trakcie wprowadzenia dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przypomniał, że Wolne Miasto Gdańsk dla zamieszkujących go Polaków nie było synonimem wolności:

W Wolnym Mieście spotkały się co najmniej trzy narodowości. Ta dominująca niemiecka, polska i żydowska. W latach 30. Wolne Miasto Gdańsk naszym przodkom Polakom nie kojarzyło się już z wolnością, a ze zniewoleniem. Szlak gdańskich miejsc pamięci wypełniony jest osobami, księżmi, duchownymi i harcerzami, którzy w WMG  za przywiązanie do polskości cierpieli.

Następnie swoje wystąpienie rozpoczął prof. Marek Kornat reprezentujący Instytut Historii PAN. Cały wykład oraz późniejszą dyskusję załączamy poniżej:

Kolejne spotkania odbędą się:

7 kwietnia 2020 Między Niemcami a Polską i w polityce mocarstw zachodnich (1920-1925)
12 maja 2020 Locarno i niemieckie nadzieje na pokojową rewizję Traktatu Wersalskiego a Gdańsk (1925-1930)
15 września 2020 Gdańsk w szczytowej fazie napięć polsko-niemieckich (1931-1934)
13 października 2020 Upadek Ligi Narodów i polska koncepcja układu stabilizacyjnego w sprawie Gdańska (1935-1938)
17 listopada 2020 Niemieckie żądania i oferty. Na drodze do wojny (1938-1939)

Wygłoszone wykłady zostaną opublikowane w formie drukowanej przez wydawnictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 2021 roku.

Wszystkie spotkania odbędą się o godzinie 17:30 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3).

> > > DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z WSZYSTKIMI INFORMACJAMI O CYKLU WYKŁADÓW PROFESORA MARKA KORNATA