Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
1 września 2019 r. w budynku Elektrowni na Westerplatte, tuż po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie ekspozycji okolicznościowej w budynku Elektrowni.
W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego udział wzięli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 swoją obecnością uświetnili kombatanci oraz przedstawiciele Rodzin Westerplatczyków.
Gości powitał dr Karol Nawrocki Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
- Pozwólcie Państwo, że do słów powitania dołączę także słowa podziękowania za to, że to Muzeum II Wojny Światowej przypadło w zaszczycie inwestowanie i budowanie Muzeum na świętej dla Polaków ziemi, w miejscu tak ważnym jak Westerplatte. To oczywiście ogromne zobowiązanie, ale to zobowiązanie traktujemy jako wielkie wyróżnienie dla naszej instytucji i zaszczyt. (…) Westerplatte dzisiaj zaczyna być nie tylko historią, ale zaczyna być też przyszłością. O Westerplatte i o wartościach Westerplatte jako o przyszłości mówił święty papież Polak Jan Paweł II w swojej homilii do młodych z czerwca 1987 roku. Mówił wprost o domu przyszłości i dodawał, że jeśli chcemy bronić naszej historii to musimy tę historię znać – a żeby poznać tę historię wybudujemy w tym miejscu piękne Muzeum, które będzie opowiadać o bohaterach z września 1939 roku. Będzie też opowiadać o wartościach uniwersalnych, których uczy Westerplatte nas Polaków, że jesteśmy w stanie walczyć dla wartości dla nas ważnych, nawet w obliczu przeważającego wroga (…). W swojej homilii Jan Paweł II powiedział tez słowa, które każdy z nas mógłby zacytować - Każdy z nas ma swoje Westerplatte. Od dziś naszym Westerplatte będzie budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.”
Następnie głos zabrał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:
- Mogę wyrazić moją ogromną radość i wdzięczność dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, żeby przechować pamięć o walkach na Westerplatte i walkach z września i początku października 1939 r., bo wtedy Polska zmieniła historię świata. To, że rzuciliśmy się w bój, nierówny bój z niemiecką Rzeszą zmieniło wtedy historię świata. Często mówi się, że Westerplatte to takie polskie Pearl Harbor, a przecież powinno być odwrotnie. Westerplatte było pierwsze, dużo wcześniej. (...) O Pearl Harbor powinno się mówić, że to jest amerykańskie Westerplatte i tak musi być w przyszłości, bo taka jest kolej rzeczy, historia, prawda. (...) Dzisiaj wmurowując kamień pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i naszych potomnych, będzie ważna dla Europy i całego świata.
Kolejno głos zabrał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński:
- To jest wielka chwila i bardzo szczęśliwy dzień. Dzień 80. rocznicy wybuchu wojny, a więc dzień zadumy i pamięci, ale jednocześnie szczęśliwy, bo udaje nam się przełamać pewną niemoc. (...) Myślę, że jak odnosimy się do tego przesłania Westerplatczyków, do tej słynnej wypowiedzi Jana Pawła II, to tak, naszym Westerplatte jest między innymi dbanie o wypełnianie naszego obowiązku wobec pamięci. Jestem dumny z tego, że mogę uczestniczyć w tym dziele, i że możemy realizować to zadanie. (...) Wielkie podziękowania dla osób i środowisk, dzięki którym możemy dzisiaj rozpocząć budowę tej instytucji tak bardzo Polsce potrzebnej i potrzebnej także tym ludziom, którzy tutaj ginęli i bronili podstawowych wartości. (...) Rozpoczynamy coś, co jest dobre, co będzie łączyło. Wierzę, że to dzieło będzie łączyło wszystkich.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, zwrócił się do zebranych w następujący sposób:
- Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, które już działa 20 lat, które to Stowarzyszenie Mariusz Wójtowicz-Podhorski powołał i ono dbało o to miejsce siłami społecznymi, przez wiele lat bez wsparcia instytucji państwowych. Dopiero w roku 2006 to wsparcie Stowarzyszenie otrzymało i bardzo konsekwentnie działało ku temu, by wreszcie to nasze marzenie zbudowania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku mogło być realizowane. Chcę też podziękować byłemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków Marianowi Kwapińskiemu, który w poprzedniej dekadzie dbał o to, by ograniczyć dewastację tego terenu i zabezpieczyć poprzez odpowiednie decyzje konserwatorskie relikty, które na półwyspie Westerplatte się zachowały. Chcę również podziękować obecnemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków Igorowi Strzokowi, który już kilkanaście lat temu opracował wstępną koncepcję tego Muzeum, o charakterze parku historycznego, muzeum plenerowego – w dużej mierze, w takim kształcie jak zostało to opracowane to Muzeum będzie realizowane. Wreszcie chcę podziękować ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, Wojsku Polskiemu, bo dzięki dobrej współpracy z Wojskiem Polskim niedawno pozyskaliśmy Elektrownię, która ma zostać objęta plenerowym Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Zaczynamy realizację marzenia, o którym mówiliśmy już kilkanaście lat temu. Nie udawało się – nasi następcy przy władzy, kiedy ją utraciliśmy w 2007 roku zaniechali tego projektu, natychmiast po powrocie do władzy w 2015 roku powołaliśmy to Muzeum i dzisiaj zaczynamy realizować jego budowę. Myślę i marzę, żeby w roku 2023, w 20. rocznicę wpisania pola bitwy na Westerplatte na ekskluzywną listę prezydencką pomników historii, żebyśmy już dużą część tego plenerowego muzeum mieli zrealizowaną. To jest ambitny plan – mówię o tym publicznie, żeby zdopingować do ciężkiej pracy inwestora głównego, czyli dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektora Karola Nawrockiego. Jestem przekonany, że temu zadaniu podoła. Dzisiaj poprzez symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego można powiedzieć, że inwestycja się rozpoczęła.
Następnie podpisano akt erekcyjny, który trafił do kapsuły czasu i betonowej niszy. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź pobłogosławił kamień węgielny kładziony pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w 80. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – przygotowało ekspozycję w historycznym budynku Elektrowni. Wystawa prezentuje eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w tym historycznym miejscu. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na półwyspie.