Muzeum II Wojny Światowej

Wizyta Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej na Westerplatte

11 maja br. Muzeum II Wojny Światowej gościło na WesterplatteWiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. transportu pana Siima Kallasa. Podczas wizyty panu wiceprzewodniczącemu towarzyszył zastępca dyrektora Muzeum dr Janusz Marszalec oraz Jan Szkudliński z Działu Naukowego Muzeum, którzy oprowadzili gościa po otwartej w 2009 r. wystawie plenerowej „Kurort – Bastion – Symbol” oraz opowiedzieli historię tego miejsca, które w szczególny sposób zapisało się w pamięci zbiorowej Polaków. Pan wiceprzewodniczący był szczególnie zainteresowany wydarzeniami, które rozgrywały się na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 r. Wsłuchując się w komentarz historyczny dotyczący obiektów byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, które – tak jak ruiny koszar – stanowią stały element krajobrazu półwyspu, zauważył, że w miejscach takich jak Westerplatte, w których działa się „wielka historia” wciąż czuje się jej powiew. Na zakończenie spotkania pan wiceprzewodniczący stwierdził, że miejsca, w których dochodziło do konfliktów zbrojnych powinny również służyć podpisywaniu traktatów pokojowych manifestując tym samym, że żadna, nawet najbardziej bolesna historia w stosunkach między państwami nie powinna stanąć na drodze w procesie pojednania i jednoczenia narodów Europy.
Wizyta Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Trójmieście związana była z jego udziałem w European Sea Ports Conference 2012 ESPO, dorocznej Konferencji Europejskiej Organizacji Portów Morskich (ESPO), która odbyła się w Sopocie w dniach 10-11 maja br.