Wizyta szefów misji dyplomatycznych, fot. Paweł Raro

Wizyta szefów misji dyplomatycznych

24 listopada br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzili szefowie misji dyplomatycznych wraz z dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego MSZ Krzysztofem Krajewskim.

Spotkanie z dwudziestoma dziewięcioma ambasadorami oraz dziesięcioma członkami Protokołu Dyplomatycznego MSZ zorganizowane zostało przy okazji wizyty promocyjnej na Pomorzu, mającej przedstawić potencjał regionu w zakresie gospodarczym, dziedzictwa kulturowego, historii oraz walorów turystycznych. Po przybyciu do Muzeum delegację powitał dr Karol Nawrocki. Dyrektor zwrócił uwagę na rolę Muzeum II Wojny Światowej:

Jest to miejsce, które w szczególny i wyjątkowy sposób opowiada o polskim doświadczeniu w trakcie II wojny światowej. Jak Państwo za pewnie wiecie, w trakcie tego konfliktu zginęło 6 milionów Polaków, czyli statystycznie co 5. przedwojenny Polak zginął z rąk oprawców dwóch systemów totalitarnych – sowietów oraz nazistowskich Niemiec.

Kolejną częścią spotkania było zwiedzanie Wystawy Głównej, któremu przewodzili zastępca dyrektora dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, kierownik Działu Wystaw Bartłomiej Garba oraz Karol Szejko z Działu Kontaktów Międzynarodowych. Ponadto ambasadorowie otrzymali zestawy publikacji poruszające najważniejsze zagadnienia II wojny światowej oraz przedstawiające bieżącą działalność Muzeum. Wśród nich znalazły się: Westerplatte w 7 odsłonach – katalog prezentujący zabytki pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte, Poland first to fight autorstwa Bogusława Kopki i Pawła Kosińskiego,  katalog wystawy Milion zza oceanu przedstawiającej losy Amerykanów polskiego pochodzenia w armii USA w czasie II wojny światowej oraz  Witold’s Report from Auschwitz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego. Publikacja ta wydana została pod patronatem Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy i opatrzona jego przedsłowiem.