Wizyta studyjna pracowników #M2WŚ w Mémorial de Verdun

Wizyta studyjna w Mémorial de Verdun w ramach programu Kultura Inspirująca

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”, którego celem jest promocja polskiej kultury za granicą, pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieli możliwość wymienić się doświadczeniami z muzealnymi ekspertami francuskiego muzeum Mémorial de Verdun w trakcie zrealizowanej w maju br. wizyty studyjnej.

 

Program „Kultura Inspirująca”, w ramach którego zrealizowane zostało przedsięwzięcie, jest jednym z fundamentów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą, stanowiącym wynik wspólnych działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Spraw Zagranicznych.

 

Wizyta studyjna pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się w celu wymiany doświadczeń w związku z zadaniem „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Przedsięwzięcie w ramach Programu “Kultura Inspirująca” zorganizowane zostało we współpracy z Mémorial de Verdun (Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun) oraz Instytutem Polskim w Paryżu.

 

Wizyta w Verdun pozwoliła wymienić się wiedzą i doświadczeniami nie tylko z zakresu sprawowania opieki nad historycznym polem bitwy, ale również zarządzania muzeum plenerowym. Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzili obiekty militarne takie jak Fort Douaumont, miejsce upamiętniające poległych w bitwie pod Verdun – Ossuarium Douaumont oraz zapoznali się z zastosowanymi na wystawie głównej rozwiązaniami, sposobami prezentacji treści i systemem komunikacji w przestrzeni wystawienniczej.

 

Delegacja Muzeum pod przewodnictwem p.o. Dyrektora dr. hab. Grzegorza Berendta spotkała się Dyrektorem Mémorial de Verdun Nicolasem Barret oraz Anną Biłos, Dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu.

 

Ważnym punktem wizyty była prelekcja pracownika działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na temat prowadzonej na Westerplatte misji archeologicznej, dotychczasowych osiągnięć oraz planów na przyszłość. Po wystąpieniu, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna rozmawiano na temat realizowanej inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz wręczono zgromadzonym publikacje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nous vous invitons à regarder une courte vidéo d'une visite d'étude du personnel du Musée de la Seconde Guerre mondiale de Gdansk au Mémorial de Verdun: YouTube.

 

 

Wizyta studyjna pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w Mémorial de Verdun w celu wymiany doświadczeń w związku z zadaniem „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” w ramach Programu “Kultura inspirująca” realizowanego we współpracy z Mémorial de Verdun (Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun) i Instytutem Polskim w Paryżu.

 

Ministerstwo Muzeum

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.