Wizyta studyjna

Wizyta studyjna badaczy Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W dniach 23-24 sierpnia br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku gościło przedstawicieli Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” z Sankt Petersburga. Wizyta studyjna zrealizowana została przez Polską Agencję Prasową SA na zlecenie Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego reprezentantem podczas wizyty była Emilia Jasiuk – Radca Departamentu Wschodniego.

W tych dniach w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku goszczono: Irinę Flige - Dyrektor Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu, której specjalizacja naukowa obejmuje badania w zakresie pamięci historycznej, pamięci o terrorze sowieckim, miejscach pochówku ofiar terroru a także upamiętnianie miejsc pamięci o terrorze państwowym; Alexę Gagarinową - kierującą archiwami Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu, specjalizującą się w opracowywaniu archiwalnym dokumentacji, poszukiwaniu ofiar sowieckiego terroru w archiwach oraz Dmitrija Pritykinaa - pracownika naukowego Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu, którego badania obejmują tworzenie produktów medialnych nt. historii sowieckiego terroru i Gułagu oraz historii oporu wobec reżimu. Ze strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w spotkaniu uczestniczył p.o. Dyrektor dr hab. Grzegorz Berendt wraz z pracownikami Działu Naukowo-Edukacyjnego: Michałem Bogdanowiczem – specjalistą ds. naukowych oraz pracownikiem naukowym dr Dmitriy Panto, który oprowadził gości po wystawie głównej Muzeum w języku rosyjskim a także udał się z osobami wizytującymi na zwiedzanie Westerplatte.

Celem wizyty było udzielenie pomocy Memoriałowi, czołowemu NGO w dziedzinie dokumentowania zbrodni stalinowskich (w tym na narodzie polskim) w Rosji, nawiązując współpracę i partnerstwo z organizacjami pozarządowymi i państwowymi, działającymi w dziedzinie pamięci historycznej o tragediach XX wieku, w tym z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, do którego badacze Centrum udali się z pierwszą wizytą studyjną w kraju.

Wizyta studyjna
Wizyta studyjna badaczy Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu. Reprezentacja delegacji oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. MIIWS