Wizyta Reprezentacji Polski w Muzeum II Wojny Światowej

Wizyta Reprezentacji Polski w piłce nożnej

Reprezentacja Polski w piłce nożnej była gośćmi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Piłkarzy przywitał Dyrektor dr Karol Nawrocki. W trakcie spotkania zawodnikom przybliżono szczegóły meczu, który Reprezentacja Polski rozegrała z Reprezentacją Wielkiej Brytanii w Iraku w styczniu 1943 r. Dyrektor wspomniał również o bohaterskiej postawie Tadeusza Teddy’ego Pietrzykowskiego, boksera:

Symbolem tych sił i znajdowania ich w sytuacjach szczególnie kryzysowych jest też Tadeusz Teddy Pietrzykowski, dlatego chciałbym, aby stał się on również dla Was symbolem odrodzenia, siły i dumy. Teddy to człowiek, który w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie życie straciło milion osób zagłodzonych, zastrzelonych, zamordowanych i wykończonych, został przymuszony do tego, aby prowadzić walki bokserskie. W najsłynniejszej walce ważył 45 kg, a jego przeciwnik Walter Duninng 70 kg. Pietrzykowski stoczył w obozie 60 walk, z których większość wygrał.

Po wymienieniu się okolicznościowymi podarunkami głos zabrał Jerzy Brzęczek, selekcjoner kadry:

Myślę, że z jednej strony nasze pokolenie ma wielkie szczęście, że nie przeżyliśmy tej tragedii. Ta wizyta tutaj uświadomi nas, w jakich czasach wiele osób żyło, co przeżywało i jaka to była wielka tragedia. Mam nadzieje, że to również nie tylko nam, ale również wszystkim możnym świata ta historia i to, co się działo, ilu niewinnych ludzi ginęło pokaże, żebyśmy nie doprowadzili do takiej sytuacji. Niech wizyta w tym miejscu szczególnym dla nas Polaków, będzie również natchnieniem do pewnych refleksji.

Po oficjalnym spotkaniu reprezentacja udała się na Wystawę Główną, gdzie oprowadzana przez rzecznika prasowego Aleksandra Masłowskiego zapoznała się z najważniejszymi aspektami II wojny światowej.