Muzeum II Wojny Światowej

Wizyta Mitta Romney'a na Westerplatte

Mitt Romney, prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA, który przyjechał z wizytą do Polski, pierwszy dzień pobytu spędził w Gdańsku. Romney spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Po oficjalnych spotkaniach udał się Westerplatte, gdzie złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Romneyowi towarzyszyli na Westerplatte jego żona, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Paweł Machcewicz.

Przed złożeniem biało-czerwonego wieńca amerykański polityk obejrzał wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” i usłyszał z ust Dyrektora Muzeum krótką historię obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939r. "Był on bardzo zadziwiony, że 200 polskich żołnierzy było w stanie przez tydzień bronić Westerplatte, prosił o szczegóły, w tym te dotyczące umocnień, ale był też ciekaw dalszych losów żołnierzy i tego, czy pamięć o nich jest kultywowana" - powiedział dziennikarzom Machcewicz.

Tego samego dnia Romney udał się jeszcze na plac Solidarności, gdzie złożył wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.