Wizyta delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Wellington

Wizyta delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Wellington

W Bibliotece Narodowej Nowej Zelandii w Wellington otwarta została wystawa „Fighting and Suffering”. Wernisażowi towarzyszył wykład „Narodziny zła. Walka i cierpienie” wygłoszony przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, natomiast wśród przybyłych gości byli między innymi reprezentanci placówek dyplomatycznych działających w Wellington, historycy, przedstawiciele Polonii oraz osoby zainteresowane zarówno historią II wojny światowej, jak i Polski.

Spotkanie w auli Biblioteki Narodowej Nowej Zelandii otworzył dyrektor Bill Macnaught, a gości przywitał Zbigniew Gniatkowski, ambasador RP w Wellington. Następnie wykład „Narodziny zła. Walka i cierpienie” wygłosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dr Karol Nawrocki mówił między innymi o korzeniach tragicznego konfliktu:

Warstwy filozoficzne, umiłowanie terroru i wojny, śmiercionośna niechęć do konkretnych klas, narodowości i całych grup społecznych spotkały się w wymiarze praktycznym. Współpraca komunistów z nazistami przybrała najbardziej praktyczną formę 23 sierpnia 1939 roku – wówczas podpisano Pakt Ribentropp-Mołotow, który poprzez 300 słów w głównym korpusie oraz 4 paragrafy tajnego aneksu zdemolował porządek w Europie środkowo-wschodniej, stając się jednocześnie kamieniem milowym w drodze do II wojny światowej. Oba totalitarne reżimy – nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja – dokonały rozbioru lub najazdu na 6 niepodległych wówczas Państw. Atak na Polskę 1 września 1939 roku stał się początkiem światowego konfliktu.  

Po wykładzie rozpoczęła się interesująca oraz żywa sesja pytań i odpowiedzi. Moderował ją prof. Roberto Rabela (profesor emeritus Uniwersytetu Wiktorii w Wellington), którego ojciec – Jerzy Rabel – walczył w powstaniu warszawskim i za swoje bohaterstwo został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Wystąpieniu dr. Karola Nawrockiego towarzyszył wernisaż wystawy „Fighting and Suffering”, którą zaprezentowano dotychczas w ponad 150 miejscach na całym świecie.