Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Waszyngtonie

Wizyta delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Waszyngtonie

W dniach 18-20 listopada br. w National Press Club w Waszyngtonie odbyła się konferencja „Poland First to Fight” zorganizowana przez Polish American Congress of Southern California.  Podczas wydarzenia została zaprezentowana wystawa „Fighting and Suffering. Polish citizens during World War II”, która powstała w ramach międzynarodowego projektu "Walka i cierpienie" realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Na 18 planszach przedstawiono opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej ze szczególnym ukazaniem tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Celem wystawy jest przybliżenie postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.

Podczas konferencji referat pod tytułem „Poles and Jews under German occupation. Gross’s thesis reconsidered” wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Berendt, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Historię Zbrodni Katyńskiej w kontekście polityki międzynarodowej przybliżył prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, przewodniczący Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wśród nich znalazł się katalog międzynarodowej konferencji World Battlefield Museums Forum.

Delegacja Muzeum wzięła również udział w projekcji filmu „A Little Poland in India” w Ambasadzie Indii w Waszyngtonie. Film opowiada historię obozu dla polskich dzieci, ocalonych z sowieckiej niewoli. Dzięki maharadży Nawanagrru, Jama Sheba Digvijayasinhaji kilkaset polskich dzieci znalazło schronienie w Indiach podczas II wojny światowej.