Wizyta delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Korei Południowej
W Narodowym Muzeum Historii Współczesnej Korei w Seulu, 16 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne otwarcie wystawy Fighting and Suffering. Polish citizens during World War II, która powstała w ramach międzynarodowego projektu Walka i cierpienie, realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.
Przed wernisażem, reprezentujący MIIWŚ w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt, w towarzystwie ambasadora RP prof. Piotra Ostaszewskiego, spotkał się z prof. Chu Chinoh, dyrektorem NMHWK. Podczas rozmowy omawiano możliwe płaszczyzny współpracy obu instytucji kultury.
Prof. Chu Chinoh jako gospodarz miejsca przedstawił licznie przybyłym gościom koreańskim i zagranicznym polskich partnerów wydarzenia oraz jego program. Wernisażowi towarzyszyły dwie prelekcje. Pan ambasador prof. P. Ostaszewski porównał wojenne i powojenne doświadczenie Polski oraz Korei. Prof. G. Berendt w swoim wystąpieniu położył akcent na niszczycielski charakter okupacji niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1945, ich cele, zastosowane metody i konsekwencje. Z drugiej strony podkreślił, jaki był zakres zaangażowania polskich sił zbrojnych w walkę z Trzecią Rzeszą od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej w Europie. Obaj prelegenci udzielali następnie odpowiedzi na pytania zadane przez słuchaczy.
Wśród gości byli m.in. dyplomaci rumuńscy, czescy i słowaccy. Po wernisażu i prelekcjach prof. Berendt prowadził rozmowy na temat współpracy z przedstawicielami Koreańskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Wojny Koreańskiej.
Wydarzenie zwieńczyła projekcja filmu dokumentalnego Two Homes, przedstawiającego historię 5 tys. dzieci koreańskich osieroconych podczas Wojny Koreańskiej, które przez kilka lat mieszkały w Bułgarii, Czechosłowacji, Polsce oraz Rumunii, a wróciły do ojczyzny gdy ustały walki.