Wilkanocny Koncert Dobroczynny na rzecz Hospicjum w Wilnie
W wigilię Niedzieli Palmowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się Wielkanocny Koncert Dobroczynny na rzecz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży biletów oraz palm i serc wielkanocnych zostanie przeznaczony na rzecz budowy oddziału dziecięcego wileńskiego hospicjum.
Gwiazdami wieczoru byli goście z Wileńszczyzny: znany i ceniony Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna, wykonujący tańce narodowe i ludowe polskie, litewskie, ukraińskie, rosyjskie i innych narodów oraz Zespół „Mejszagolanki”, wokalny zespół kobiecy, na którego repertuar składają się polskie pieśni ludowe i patriotyczne, pieśni autorskie, biesiadne i estradowe.
Gości przywitał Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Tomasz Szturo
Nasz dzisiejszy koncert, niezwykłe wydarzenie, przypadło w nowy, bardzo ważny dzień ustanowiony przez Parlament RP i Prezydenta RP w Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Gościmy Zespoły pieśni i tańca z Wileńszczyzny, a przecież Wilno było nazywane Jerozolimą Północy, nie bez kozery, było to bodaj jedyne takie miejsce na świecie, które stanowić dla innych probierz tolerancji, współistnienia. Miejsce, gdzie żyli obok siebie chrześcijanie, Żydzi i Tatarzy.
Siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektor wileńskiego hospicjum i gość specjalny wydarzenia, wspomniała o swojej mamie, która pomagała Żydom podczas II wojny światowej.
Kiedy byłam małą dziewczynką, zadałam mojej mamie pytanie: Mamo, pomagałaś Żydom, czy nie bałaś się, że zginiesz, przecież za to była śmierć? - I moja mama, która za tę pomoc Żydom była więźniarkom obozu koncentracyjnego w Auschwitz, powiedziała mi słowa, które noszę do dziś w sercu – Dziecko, kiedy człowiek jest w potrzebie, nie wolno się bać.
Siostra Michaela zauważyła, że poprzez takie czyny, osobę związaną z Gdańskiem, Danutę Siedzikównę, ps. „Inka”, która „zachowała się, jak trzeba”, poprzez ten Wielkanocny Koncert oraz szczodrość ludzi w Polsce i na Litwie, trwa nieustannie sztafeta postawy, szacunku, wrażliwości wobec słabszego i potrzebującego bliźniego.
Piękną oprawą wydarzenia był kiermasz świąteczny, podczas którego można było nabyć oryginalne, wileńskie palmy i ręcznie robione piernikowe serca, tradycyjnie obecne podczas Kaziuków – barwnego jarmarku obchodzonego od ponad 400 lat w Wilnie, 4 marca, ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Wszystkie wileńskie palmy wielkanocne zostały sprzedane.
Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku i jest prowadzone przez polskie Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. To jedyna tego typu placówka na Litwie. Bezpłatnie udziela pomocy potrzebującym bez względu na narodowość i wyznanie.
Organizatorami wydarzenia byli: Dom Kresy w Gdańsku, Gmina Kolbudy – partnerska gmina podwileńskiego Niemenczyna oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.