80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania do szczególnego uczczenia pamięci ofiar wojny, zwłaszcza tych już często zapomnianych, o których nie wspomina się na kartach podręczników, ale związanych z lokalną historią.
Losów mieszkańców Czacza w latach okupacji nie sposób oderwać od tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły w tamtym czasie całą Ziemię Śmigielską i Kościańską. Z pragnienia uczczenia ich pamięci zrodził się pomysł koncertu, który wypełnią fragmenty autentycznych wspomnień z lat wojny mieszkańców Czacza, Ziemi Śmigielskiej i Ziemi Kościańskiej oraz starannie dobrany repertuar muzyczny w wykonaniu poznańskiej orkiestry barokowej Accademia dell’Arcadia.
W twórczości polskich kompozytorów znajduje się wiele dzieł, często zapomnianych, lecz niezwykle wartościowych i pięknych, skłaniających do refleksji, dotykających w sposób uniwersalny problemu prześladowań, cierpienia i śmieci.
Inspiracją tytułu koncertu „Widzę niebo otwarte” był przepiękny utwór Mikołaja Zieleńskiego „Video caelos apertos” – „Widzę niemo otwarte”. Są to słowa wypowiedziane przez umierającego śmiercią męczeńską św. Szczepana. Postać ukamienowanego pierwszego męczennika przywodzi na myśl los Polaków ginących w czasie publicznych egzekucji w Śmiglu i Kościanie.
W programie koncertu, obok „Video caelos apertos” Zieleńskiego, znajdą się dzieła Marcina Żebrowskiego, pochodzącego z Grodziska Wielkopolskiego barokowego kompozytora Benedykta Cichoszewskiego oraz fragmenty Requiem W.A. Mozarta w unikalnym opracowaniu Petera Lichtenthala.
Zwieńczeniem koncertu będzie wykonanie wyjątkowego w swym charakterze dzieła Stanisława Moniuszki: mszy Es-dur z 1865r. Ostatni fragment tej mszy, niezwykle kunsztowne „Agnus dei” jest jednocześnie przejmującą modlitwą o pokój.
Kierownictwo artystyczne nad całym projektem powierzono Mikołajowi Zgółce – znakomitemu skrzypkowi i dyrektorowi artystycznemu orkiestry Accademia dell’Arcadia.