„WESTERPLATTE – ZNAJDŹ KLUCZ DO HISTORII”  PODSUMOWANIE EDYCJI  JESIEŃ 2018

„Westerplatte – Znajdź klucz do historii” podsumowanie edycji jesień 2018

We wrześniu 2018 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało dla uczniów III klas szkół podstawowych kolejną edycję cieszącej się wielka popularnością gry terenowej „Westerplatte – znajdź klucz do historii”. W projekcie wzięło udział 1551 uczniów oraz 149 opiekunów.

Celem gry edukacyjnej było przybliżenie historii Westerplatte oraz zapoznanie z obiektami polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 r. Uczniowie za pomocą otrzymanej mapy terenu oraz kolejno odkrywanych wskazówek samodzielnie realizowali zadania, które zostały przygotowane tak, aby w trakcie rozwiązywania historycznych zagadek efektywnie połączyć naukę i zabawę, w oparciu o pracę w zespole. Do zajęć wpleciono także podstawy musztry wojskowej oraz pierwszej pomocy przedmedycznej, które były elementem żołnierskiego wyszkolenia.

Na starcie zmagań uczestnicy otrzymywali wojskową „przepustkę”, która uprawniała ich do pobytu na terenie WST. Ponadto w trakcie realizacji poszczególnych poleceń uczniowie kolekcjonowali okolicznościowe przypinki związane tematycznie z punktowanymi zadaniami. Kolejnym elementem projektu, zapewne wyczerpującym fizycznie, ale mamy nadzieję, że także atrakcyjnym, był przejazd drezyną kolejową historyczną trasą na terenie dawnej WST na Westerplatte. Podsumowanie gry było zwieńczone przekazaniem tekturowej furażerki do samodzielnego złożenia.

Aktywny udział w projekcie brali rekonstruktorzy historyczni, którzy wspierali uczniów podczas pracy oraz prezentowali wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu II Rzeczpospolitej Polskiej.

Przeprowadzono 12 cykli gry (12 dni roboczych); na jeden cykl gry składały się trzy tury 120-minutowe, każda dla grupy ok. 50-osobowej wraz z opiekunami). W projekcie wzięło udział 1551 uczniów oraz 149 opiekunów.

Opinie przesłane przez uczestników projektu:

„Dziękujemy - wycieczka była ciekawa i bardzo dobrze przygotowana. Dzieci wróciły zadowolone
(jak i opiekunowie)
” Metropolitalna Szkoła Podstawowa w Kowalach.