Westerplatte bliżej dzieci
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadziło pilotażową akcję edukacyjną o nazwie „Westerplatte bliżej dzieci”.
W poniedziałkowe przedpołudnie 10 listopada 2009 r. przedstawicielka Muzeum we współpracy z członkami Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych przeprowadziła nietypową lekcję historii, skierowaną do uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza. Trzech członków Stowarzyszenia przebranych w historyczne mundury, przygotowało eksponaty: elementy uzbrojenia i ekwipunku żołnierskiego z okresu II wojny światowej. Uczniowie mogli przymierzyć fragmenty umundurowania i zadawać pytania „żołnierzom”. Działania organizatorów pozwoliły uczestnikom lekcji „dotknąć historii” oraz lepiej zapamiętać informacje przekazywane przez animatora. Jako pomoc dydaktyczną wykorzystano również fragment wystawy: „Westerplatte: kurort - bastion - symbol" otwartej uroczyście w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Prezesa Rady Ministrów RP.
Wyjątkowość tych zajęć polega na przystosowaniu języka i wykorzystaniu różnego rodzaju materiałów multimedialnych, które ułatwiają komunikowanie się z młodzieżą z różnymi stopniami niepełnosprawności. Na lekcji zaprezentowano zdjęcia oraz fragmenty filmów i nagrań, które pomogły uczniom zapoznać się z przebiegiem walk na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem obrony półwyspu Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
Dwa spotkania z młodzieżą, z których każde trwało godzinę, zostały przez nią entuzjastycznie przyjęte. Zajęcia zakończyły się wspólnymi zdjęciami pamiątkowymi i chęcią kontynuowania tego rodzaju doświadczeń w przyszłości.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wychodzi naprzeciw potrzebom młodzieży niepełnosprawnej w zakresie edukacji historycznej. Jeśli chcieliby Państwo zorganizować podobne zajęcia w swojej szkole lub ośrodku specjalizującym się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, prosimy o kontakt z Działem Edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, tel. (058) 323-75-23 lub 323-75-37.