Wernisaż wystawy „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego”
18 października serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego”. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 14:00. Wstęp wolny.
W powszechnym odbiorze społecznym armia gen. Władysława Andersa jest kojarzona z bohaterskim szturmem na wzgórze Monte Cassino czy ze zwycięską bitwą o Ankonę. Heroiczna walka Polaków na polach bitew nie byłaby możliwa bez ich niezłomnej woli oraz wiary w odwrócenie losów wojny. Zanim jednak polscy żołnierze zwarli szeregi i osiągnęli gotowość bojową, musieli przeżyć gehennę związaną z wymarszem ze Związku Sowieckiego. Tysiące polskich patriotów, mimo gotowości do walki o wolność Ojczyzny, zmarło wskutek głodu, wycieńczenia i chorób jeszcze na „nieludzkiej ziemi”, już po wyjściu z sowieckiej niewoli. Wiedza o tych wydarzeniach wciąż nie jest powszechnie znana. Co więcej, część osób nie ma wręcz świadomości, dlaczego polscy żołnierze znaleźli się w ZSRS; ten wątek po 1945 r., w realiach tzw. Polski ludowej, najczęściej był zbywany milczeniem.
80. rocznica wymarszu z ZSRS żołnierzy dowodzonych przez gen. Władysława Andersa jest okazją, by przypomnieć losy tysięcy Polaków, którzy doświadczyli różnych wymiarów sowieckiej niewoli. Na wystawie przywołano ciąg zdarzeń, które – mimo ekstremalnie trudnych warunków – doprowadziły do uformowania silnej i odważnej armii pod biało-czerwonymi sztandarami. Pamiętając o bohaterstwie i chwale polskiego oręża, nie można zapominać o tragicznym losie tych polskich obywateli, na których sowiecka niewola odcisnęła trwałe piętno. Wielu z nich nigdy nie dotarło na bojowe szlaki.
Dwuczęściowa wystawa pt. „Wola, wiara i walka” ukazuje dramatyczne losy polskich obywateli przebywających na zesłaniu w Związku Sowieckim, w latach 1939–1942. Zewnętrzną ekspozycję, którą będzie można zwiedzać przed wejściem głównym do MIIWŚ, tworzą mapy, zdjęcia i opisy procesu formowania się armii gen. Andersa na Wschodzie. Całość podzielono na chronologiczne bloki tematyczne, począwszy od genezy zesłania Polaków do ZSRS w 1939 r., a skończywszy na marszu po wolność w 1942 r., przez Iran i Persję. Druga część, umiejscowiona przy wejściu na wystawę główną MIIWŚ (poziom –3), za pomocą zdjęć i wymownych eksponatów zobrazuje trudne realia życia i służby Polaków w Związku Sowieckim.
Wystawa została opracowana i przygotowana przez zespół kuratorski pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ekspozycji wykorzystano zbiory MIIWŚ.
- Wernisaż wystawy „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego”
- 18 października 2022 r. o godz. 14:00
- Hol MIIWŚ przy wejściu na wystawę główną (poziom –3)
- Wstęp wolny