Muzeum II Wojny Światowej

Wernisaż wystawy prac konkursowych w Zielonej Bramie

W dniu 7 stycznia 2010 r. w Zielonej Bramie - Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, Długi Targ 24 odbył się wernisaż prac biorących udział w międzynarodowym konkursie na projekt ekspozycji głównej Muzeum II Wojny Światowej. W uroczystości udział wzięli Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Paweł Machcewicz, Prezydent Miasta członkowie sądu konkursowego prof. Stefan Chwin, dr hab. Piotr M. Majewski i Wiesław Bielawski - Wiceprezydent Miasta Gdańska.

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt plansz konkursowych ośmiu pracowni architektonicznych z Wielkiej Brytanii, Słowacji, Belgii, Holandii i Polski. Pierwsze miejsce w konkursie, który został rozstrzygnięty 24 października 2009 r., zdobyła belgijska spółka Tempora S.A. Jej projekt najbardziej spodobał się jurorom, zdobywając nagrodę główną w wysokości 50 tys. euro. Miejsce drugie zdobyła praca brytyjskiej firmy HSD/Harley Sharpe Design, nagrodzona kwotą 15 tys. euro. Wyróżnienie w kwocie 3 tys. euro zdobył projekt Pracowni Projektowo-Dekoratorskiej Danuty Słomczyńskiej z Poznania. Zdaniem jednego z jurorów, artysty grafika Andrzeja Pągowskiego wszystkie prace, które napłynęły na konkurs reprezentowały zbliżony, bardzo wysoki poziom. Dzieło firmy Tempora wyróżnia natomiast szczególna elastyczność oraz pomysł na odrębną ścieżkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

Prace konkursowe można było oglądać do 31 stycznia 2010.