Wernisaż wystawy fotograficznej „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo z wernisażu wystawy fotograficznej „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”, który 7 lipca odbył się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Ekspozycja obejmuje 40 fotografii pochodzących z Narodowego Archiwum Meksyku oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Polsce ukazuje wizytę generała Sikorskiego w Meksyku w 1942 r. Wydarzenie to było jednym z najistotniejszych momentów w historii relacji między Meksykiem a Polską oraz przyczyniło się do przyjęcia polskich uchodźców i utworzenia Santa Rosa w okolicach León w Guanajuoato. Santa Rosa stało się bezpieczną przystanią dla 1453 polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, którzy w latach 1943-1947 znaleźli tam schronienie i szansę na nowe życie. Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Meksyku w Polsce we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku.

 

Wydarzenie było owocem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Ambasadą Meksyku w Polsce.

 

Wystawa będzie dostępna na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 4 sierpnia 2022 roku.